Ağzınızdaki değişime dikkat edin! Riskli bir hastalığın ilerleyici bir uyarı işareti olabilir.

Diyabetin erken belirtileri arasında dehidrasyon, aşırı susama ve artan idrara çıkma yer alır. Bunun nedeni böbreklerin idrar yoluyla glikozu dışarı atması ve vücudun susuz kalmasıdır. Diğer bir semptom ise halsizlik ve sürekli yorgunluktur. Şekerin hücrelere ulaşması durduğunda kişi yorgun ve bitkin hale gelir. Son olarak yavaş iyileşen yaralar, kilo alıp verme, cilt rahatsızlıkları, genital bölgede kaşıntı ve ağızda aseton benzeri koku gibi belirtiler diyabetin ilk belirtileri arasındadır. Bu kan şekerinde önemli bir artış olduğunu gösterir.

Eğer ileri derecede şeker hastasıysanız bu belirtilerin yanı sıra dikkat etmeniz gereken 5 şey daha var. Bunlar aşağıdaki gibidir;

İLERİ DİYABET BELİRTİLERİ

1) Görme bozukluğu sonuçta gözlerdeki kan damarlarını etkileyerek körlüğe yol açabilir.

2) Diş eti kanaması ve diş kaybı.

diyabet

3) Kollarda ve bacaklarda karıncalanma, uyuşma, aşırı hassasiyet ve ağrı.

insülin şekeri ölçüm cihazı

4) Sindirim sisteminin yavaşlaması, ishal veya kabızlık, karın ağrısı ve mesanenin zayıflaması.

şekeri ölç

5) Vücutta ödemin artması nedeniyle şişlik. Bu belirti genellikle diyabetli bir kişinin kan basıncı yüksek olduğunda ortaya çıkar. Böbreklerinizin çalışmayı durdurmasına neden olabilir. Kardiyovasküler hastalık, erektil disfonksiyon ve hafıza kaybı gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

BESLENMEDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Kan şekeri seviyeniz yüksek olduğunda yemek yemek önemlidir. Bu besinler şeker hastalarına tavsiye edilir. Günde 5-6 defa küçük öğünler yemek iyidir. En az 1 litre sıvı tüketin ve bol miktarda meyve ve sebze tüketin. Tuzlu yiyeceklerden uzak durmaya çalışın ve asla alkol tüketmeyin.

iStock-876767526

Kan seviyesini düşürmek için et, balık, süt ürünleri, bulgur ve yulaf, çavdar ekmeği, yumurta, fasulye, patlıcan, kırmızı ve yeşil biber, lahana, soğan, havuç, sarımsak, salatalık, ıspanak, marul, domates, bezelye, ekşi elma şeker, şeftali, yaban mersini ve kızılcık tüketilebilir.

iStock-1470530375

Özellikle meyve tüketirken porsiyon boyutlarına dikkat etmeye çalışın. Yüksek glisemik indeksli meyveler daha küçük porsiyonlarda tüketilmeli ve içeceklerde tatlandırıcı olarak az miktarda organik bal kullanılabilir. Ayrıca haşlanmış sebze yemekleri de tercih edilmelidir.

BUNLARDAN UZAK DURUN

Şeker hastalarının yememesi gereken besinler; kekler, tatlılar, dondurma ve hamur işleri, meyve reçelleri, gazlı içecekler, makarna, şeker, yağlı peynirler, krema ve mayonez, tatlı ve kuru meyvelerdir. Diyabetin ilk belirtileri ortaya çıktığı anda bu önlemleri almanız ve yaşam tarzınızı değiştirmeniz gerekir. Bu, diyabetin ilerlemesini önleyecektir. Ayrıca koma ve körlük gibi tehlikelerin de önüne geçecektir.

Mynet Youtube
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Sosyal medya hesaplarında TC kimlik numarası zorunluluğu Erdoğan'a sunulduSosyal medya hesaplarında TC kimlik numarası zorunluluğu Erdoğan'a sunuldu
Türk Hava Yolları uçağında gergin anlar!  Saatlerce beklediler...Türk Hava Yolları uçağında gergin anlar! Saatlerce beklediler…
Öfkeden çılgına döndü!  Pencereye yaslanıp...Öfkeden çılgına döndü! Pencereye yaslanıp…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir