Yüzde 25 kira artış sınırı kalkınca konaklama muafiyeti miktarı da değişecek: Hükümet vergi peşinde – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, geçtiğimiz günlerde gayrimenkul kira artışlarında iki yıldır uygulanan yüzde 25 sınırına gerekçe görmediğini ve bunun sürdürülmesi için herhangi bir çalışma yapılmadığını açıklamıştı.

Büro-İş Sendikası Başkanı Alay Hamzaçebi, konut kira artışlarında yüzde 25'lik sınırı kaldırmaya hazırlanan hükümetin “vergileri artırmaya çalıştığını” söyledi. Konut kira gelirlerinde muafiyet miktarına dikkat çeken Hamzaçebi, yüzde 25 sınırının kalkmasıyla vergi gelirlerinde artış yaşanacağını vurguladı.

Hamzaçebi, hükümetin Anayasa ve uluslararası sözleşmelerle güvence altına alınan toplu sözleşmelerden kaynaklanan tasarruf paketi ve kamu çalışanlarının kazançlarını takip ettiğini söyledi. Hamzaçebi, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in 2 yıldır uygulanan ve 1 Temmuz 2024'te sona erecek olan konutlarda yüzde 25 kira artış sınırının devamına artık gerek olmadığını açıkladığını vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Konut kiralarının artırılması ve konut kira artışlarındaki sınırın kaldırılması işçilere iki yönlü darbe vuracaktır. Bakan konut kira geliri vergisini artırmayı planlıyor. Bilindiği üzere konut kira gelirlerine uygulanan muafiyet miktarı her yıl yeniden değerleme oranı oranında artırılmaktadır. Yeniden değerleme oranı, yeniden değerleme yapılacak yılın Ekim ayında genel üretici fiyat endeksi fiyatlarında bir önceki yılın aynı dönemine göre meydana gelen ortalama artış oranıdır. Bu oran Maliye Bakanlığı tarafından Resmi Gazete'de yayımlanır.

Hamzaçebi, 2024 yılı için uygulanacak yeniden değerleme oranının yüzde 58,46 olarak belirlendiğinin altını çizerek, şunları kaydetti:

“2025 yılı değerlenme oranının yüzde 25’lik kira artış oranının oldukça üzerinde olması bekleniyor. Dolayısıyla yüzde 25'lik artışın serbest bırakılması bir yandan vergi gelirlerini artıracak, diğer yandan asgari ücretli, emekli ve çalışanların gelirleri kamuoyunda algılanan enflasyon oranına kadar yükselmediği sürece bu kesim daha da yoksullaşacak.

Hükümet konut, kreş, pansiyon, sosyal tesis yapmak yerine hepsini ortadan kaldırmaya çalışıyor. “Kaşları yaptıkları gibi gözleri de yapacaklar.”

Büro-İş Sendikası olarak tasarruf genelgesinin kamu çalışanlarının haklarını sınırlayan maddelerinin iptali için dava açacağını söyleyen Hamzaçebi, “Kazanılmış haklarımızın çiğnenmesine izin vermeyeceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir