Yerli ve milli kask görüntüleme sistemi Tulgar… Pilotların gözü Kaan olacak


Türkiye'nin ilk yerli ve milli Kaan savaş uçağının kask entegre görüntüleme sistemi Tulgar, Kaan pilotlarının gözü olacak. CNN Türk ekibi, sistemin üretildiği Ankara'nın Akyurt ilçesindeki ASELSAN fabrikalarını ziyaret etti.

Hurriyet.com.tr/Ekonomi Hizmeti

ASELSAN, Türkiye'nin ilk milli ve milli savaş uçağı Kaan'ın pilotlarının takacağı özel kasklar geliştiriyor. Pilotların ölçülerine göre üretilecek olan bu kaskların en önemli özelliği kasklara entegre Tulgar yerli ve milli görüntüleme sistemine sahip olmasıdır. Kaskın içindeki Tulgar görüntüleme sistemi sayesinde kaskı takan pilot, uçuş sırasında oldukça geniş bir görüş açısına sahip olacak. Gelişmiş görüş teknolojisine sahip sistem, geceleyin dijital görüş, renk ve hassas kafa takibi gibi pilot avantajlarını sunuyor. Kaan pilotları bu sistemle daha konforlu bir uçuş gerçekleştirecek.

MİLLİ VE MİLLİ YAZILIM

CNN Türk ekibi Tulgar sisteminin üretildiği fabrikaları ziyaret etti. ASELSAN'ın Akyurt ilçesindeki tesislerinin yetkilileri, bu sistemin yazılımlarının yerli ve milli olarak üretildiğini vurguladı. Sistemin yerli ve milli olması uçuş ve pilot emniyeti açısından oldukça önemli.

RENK ARAYÜZÜ

Tulgar sisteminde kullanılacak renkli arayüzün dünyada ilk kez kullanılacağı belirtildi. ASELSAN yetkilileri, bugüne kadar benzer sistemlerin çoğunda yeşil üzerinde tek renkli görüntü sağlanırken, Tulgar'ın arayüzünün pilota çok renkli görüntü sağlayacağını söyledi. Bu durumun pilotun dost-düşman ayrımını yapabilmesine olanak sağlayacağını belirten yetkili, pilotların iş yükünün azalacağını ve uçuş emniyetinin artacağını söyledi. Sistemin uçuş sırasında pilotları rahatsız edecek gürültüleri de önleyeceği vurgulandı.

TESTLER DEVAM EDİYOR

ASELSAN yetkilileri, Tulgar'ın kritik testlerinin devam ettiğini duyurdu. ASELSAN, testlerde pilotların kafa hareketlerini taklit eden robotik sistem kullanıyor. Ayrıca başka bir ayna görüş sisteminde her iki gözü yansıtacak şekilde testler yapılmaktadır. Bu işlemlerde görüntü ve renklerle ilgili hassas ayarlamalar yapılır. Ayrıca pilotların kasktan alacağı görüntü tesislerde bulunan simülasyon sisteminde test ediliyor.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir