VanEck ABD'de Solana ETF için SEC'in kapısını çaldı

ABD'de spot Bitcoin borsa yatırım fonlarının (ETF'ler) ilk ihraççılarından biri olan VanEck, yeni bir Solana ETF başvurusunda bulundu.

VanEck'in dijital varlıklar araştırma direktörü Matthew Sigel, 27 Haziran'da X'e yaptığı açıklamada şirketin ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'na (SEC) Solana ETF başvurusunda bulunduğunu paylaştı.

Sigel, VanEck Solana Trust adı verilen yeni fonun Solana'nın (SOL) merkezi olmayan yapısından, yüksek fayda ve ekonomik sürdürülebilirliğinden faydalanmayı hedeflediğini söyledi. Geraci'ye göre bu uygulama ABD'de bir ilk.

Kaynak: Nate Geraci

Sigel, makalesinde şirketin SOL'un neden önemli olduğuna inandığına dair bazı açıklamalar yaptı:

“SOL'un Bitcoin ve Ether gibi diğer kripto para birimlerine benzer şekilde çalıştığına inanıyoruz. SOL, blockchain üzerindeki işlem ücretlerini ve hesaplama hizmetlerini ödemek için kullanılıyor. Ethereum ağındaki Ether gibi, SOL da dijital varlık platformlarında alınıp satılabilir veya eşler arası olarak kullanılabilir. -eşler arası -eşler arasındaki işlemler.”

VanEck, SEC'e yaptığı başvuruda Solana Trust'ın SEC tarafından onaylanması halinde Cboe BZX Borsasında kote edileceğini belirtti.

Solana Trust büyümeyi hedefliyor

VanEck Solana Trust'ın amacı, Solana'nın fiyat performansını, fonun işletme giderleri hariç yansıtmaktır.

Belgede, fonun hisselerini günlük olarak MarketVector Solana Karşılaştırma Oranı Endeksi'ni kullanarak fiyatlandıracağı belirtiliyor. Bu endeks, sektör lideri CCData Centralized Exchange Benchmark denetim raporuna göre MarketVector'un beş büyük SOL ticaret platformu olarak kabul ettiği fiyatlara göre hesaplanır.

İle ilgili: Ethereum, spot ETF'lerin kullanıma sunulmasıyla %30 düşebilir

VanEck'in Solana ETF başvurusu, ABD SEC'in 23 Mayıs 2024'te ABD'de Ether (ETH) spot ETF'lerinin piyasaya sürülmesini onaylamasından kısa bir süre sonra geldi. ETH ETF'lerin onaylanması, kripto para biriminin durumuyla ilgili uzun süredir devam eden tartışmalara son veriyor. bir menkul kıymetten ziyade bir meta olarak.

19 Haziran'da SEC, Ether'in bir menkul kıymet olup olmadığına ilişkin soruşturmayı kapattı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir