Türkiye'de 12 oteli bulunan Alman tur operatörü FTI iflas etti: Turizmde iflas krizi

Türkiye'ye her yıl 1 milyon turist getiren Münih merkezli dev tur operatörü FTI, mali krizden çıkamadı ve iflas etti. Karar özellikle Antalya turizmcileri arasında şok etkisi yarattı. Kriz masası kuran turizmciler, bu yıl şirket aracılığıyla 400 bin rezervasyon yapıldığını ancak ödemelerin gönderilmediğini söyledi. Turistlerin mağduriyet yaşamaması için özel bir operasyon yapılıyor.

Salim Uzun / Hürriyet

AVRUPAAlmanya merkezli en büyük üç Türk tur operatöründen biri olan FTI, düşük fiyat politikası ve zayıf pazar stratejisi nedeniyle iflas etti. Türkiye'ye her yıl 1 milyondan fazla turist getiren şirketin iflas haberi özellikle Antalya ve Alanya turizminde şok yarattı. İflasın hemen ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı koordinasyonunda kriz masası kurulurken, Akdeniz Otelciler ve Tur Operatörleri Birliği de FTI yoluyla Türkiye'ye gelen turistlerin mağdur olmaması için özel bir çalışma başlattı.

TÜRKİYE'DE 12 OTEL VAR

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Kaan Kavaloğlu, Türkiye'de 12 oteli bulunan ve Akdeniz bölgesindeki otellere milyonlarca euro borcu bulunan şirketin iflas kararının kısa ve uzun vadeli etkilerini Hürriyet öncesi değerlendirdi. ), şunları kaydetti: “FTI ile ana hedefimiz Türkiye.” Ülkemize gelen misafirlerimiz tatillerinin tadını çıkararak ülkelerine sorunsuz bir şekilde dönebilmektedirler. Doğal olarak FTI ülkemize ağırlıklı olarak Alman turist getiriyor. Ancak Türkiye'deki yerel şirketimiz aracılığıyla İngiliz, Hollandalı ve Fransız misafirlerimizi de ülkemizde ağırladık. Sigorta sürecinin neyi kapsayacağı ve kapsamayacağı henüz belli değil. “Bir toz bulutu var” dedi.

25-30 MİLYON EURO BORÇ

FTI aracılığıyla yoğun sezonda 400 bin civarında satış yapıldığını kaydeden Kavaloğlu, şöyle devam etti: “Bu da bir gerçek; FTI kış sezonu için de satış yapan bir firmaydı. Belki bu anlamda bazı sorunlar yaşanabilir. FTI ile Türkiye'de rezervasyon yaptırıp iflasın eşiğine gelen turistlerin yeniden ülkemizi tercih etmesini sağlamak temel hedeflerimizden biri. Bu konuyla ilgili birçok tur operatörüyle hemen üst düzey görüşmelere başladık. Tabii sigorta meselesi de önemli. Alman hükümetinin bu konuda hassas davranması gerekiyor. Sorun Thomas Cook sorunu kadar ciddi olmasa da yine de can sıkıcı. “Şirketin Türkiye pazarında 25-30 milyon euro civarında borcu var.”

ALMANYA'DAN 'GARANTİ' METNİ

– Almanya merkezli Kardeş Şehirler Turizm Derneği Genel Sekreteri Hüseyin Baraner, FTI'nin yaklaşık bir ay önce el değiştirdiğini hatırlatarak, şunları söyledi: “Şirketin yalnızca Antalya'da 600 çalışanı vardı. Türk turizmcinin panik içinde olduğu aşikar. Alman Federal Sigorta Birliği bize resmi bir mektup gönderdi. “Bu maddeye göre FTI aracılığıyla Türkiye'ye full paketle tatile giden turistlerin tüm masrafları 30 Haziran'a kadar garanti altında” dedi.

“CİDDİ VİTİMİZASYONA NEDEN OLUYOR”

ANTALYA Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz, şunları söyledi: “Antalya bunu özellikle yakından hissediyor. Çünkü 1 milyondan fazla Avrupalı ​​turisti Antalya’ya getirdi. Şu anda bu operatörden 25 bin misafir geçti. Bu misafirlerin sorunsuz ve sorunsuz bir şekilde geri dönmeleri gerekmektedir. Ama ne yazık ki bu şeyler çok fazla mağdur yaratıyor. Hem turistler hem de havayolu ve otel mağdur. Bu başarısızlık çok ciddi bir mağduriyet yaratıyor. Bunu daha önceki Thomas Cook döneminde de yaşadık. Bu tür firmaların yeri kolay kolay doldurulamaz. O nedenle Akdeniz ülkeleri bu süreçte bir tereddüt dönemine girecek” dedi.

1 EURO'YA SATILDI

Avrupa'nın üçüncü büyük tur operatörü FTI Group, Nisan ayında, şirketin sermayesini güçlendirme ve hissedar tabanını yeniden yapılandırma süreci kapsamında ABD'li yatırım şirketi Certares liderliğindeki konsorsiyuma katıldığını duyurdu. Satın almanın grubun borçlarının üstlenilmesi karşılığında 1 euro karşılığında yapıldığı açıklandı. FTI Group CEO'su Karl Markgraf şunları söyledi: “Certares'in desteği, kapsamlı endüstri deneyimi ve Konsorsiyum tarafından sağlanan sermaye ile FTI, müşterilerimiz de dahil olmak üzere ilgili tüm tarafların yararına gelecekteki büyüme ve karlılık için benzersiz bir konuma sahiptir. , iş ortakları ve çalışanlar. “Bir sonraki başarılı dönemimizi başlatmaya ve Almanya ve Avrupa'da turizm sektörünün lider oyuncusu konumumuzu daha da güçlendirmeye kararlıyız.”


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir