Trump, Biden'ı bilişsel gerilemeyle suçlarken kendi doktorunun adını karıştırdı

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

Biden'a “bilişsel test yaptırmasını” önerdikten birkaç dakika sonra Trump, başkan olduğu sırada bilişsel testi uygulayan doktorun adını yanlış yazdı.

REKLAM

Donald Trump cumartesi gecesi ABD Başkanı Joe Biden'ın “bilişsel bir teste girmesi gerektiğini” öne sürdü ancak bir sonraki cümlede testi kimin uyguladığını karıştırdı.

Eski başkan ve muhtemel Cumhuriyetçi aday, başkanlığı sırasında Beyaz Saray doktoru olarak görev yapan Teksaslı Cumhuriyetçi Ronny Jackson'dan “Ronny Johnson” olarak bahsetti. Trump'ın kafa karışıklığı, kampanya sırasında sosyal medyada sık sık yaptığı gibi Biden'ın zihinsel yeteneklerini sorgulamasıyla ortaya çıktı.

Detroit'teki Turning Point Action kongresinde yaptığı konuşmada Biden hakkında, “'Enflasyon' kelimesinin ne anlama geldiğini bile bilmiyor. Bence onun da benim gibi bilişsel bir teste girmesi gerekiyor” dedi.

Birkaç saniye sonra devam etti, “Dr. Ronny Johnson. Teksas Kongre Üyesi Ronny Johnson'ı tanıyan var mı? Kendisi Beyaz Saray doktoruydu ve benim şimdiye kadarki en sağlıklı başkan olduğumu söyledi. Bu yüzden onu çok sevdim.”

Capitol Hill'in en ateşli destekçilerinden biri olan Jackson, 2021'de Kongre'ye seçildi.

Cuma günü 78 yaşına girecek olan Trump, 81 yaşındaki Biden'ın ikinci dönem aday olup olmayacağı sorusunu kampanyasının odak noktası haline getirdi. Ancak Trump'ın Cumartesi gecesi yaptığı gaf hemen fark edildi. Biden'ın konuşmasına yönelik eleştirileri uzun süredir reddeden Demokratlar, dakikalar içinde o anın klibini yayınladı.

Jackson gazetecilere verdiği demeçte, Trump'ın kendi isteği üzerine 2018'de bilişsel bir teste tabi tutulduğunu söyledi. Sınav, hafıza kaybının ve diğer hafif bilişsel bozuklukların erken belirtilerini tespit etmek için tasarlandı.

Trump tarafından benimsenen Montreal Bilişsel Değerlendirme (MoCA), konuşulan kelimelerin hatırlanmasını içeriyordu; rastgele sayıları dinleyin ve bunları geriye doğru tekrarlayın; Bir dakika içinde F harfiyle başlayan mümkün olduğunca çok kelime bulun; Bir küpün doğru şekilde çizilmesini ve tren ve bisiklet gibi iki nesnenin benzer olduğu somut yönlerin belirlenmesini içerir.

Trump, bir kelime listesini sırayla hatırlaması ve doğru şekilde ezberlemesi gerektiğini söyledi: “Kişi. Kadın. Erkek. Kamera. Televizyon.”

Trump, Detroit'teki aynı konuşmasında, Biden'ın İtalya'da Cumartesi günü sona eren G7 zirvesi sırasında paraşütçülerin farklı ulusların bayraklarıyla inişini izlediğinin görüldüğü ve Cumhuriyetçi çevrelerde geniş çapta dolaşan bir video klibe de atıfta bulundu.

Videonun farklı bir versiyonunda Biden'ın liderlerden uzaklaşıp sırtını dönüp ters yöne doğru yürüdüğü görülüyor. Başparmak yukarı işareti yapıyor ama kimi işaret ettiği belli değil. Ancak aynı sahnenin daha geniş çekimi, Biden'ın yere inen bir paraşütçüye dönüştüğünü gösteriyor.

Bir Beyaz Saray basın sözcüsü videonun tamamını ve kırpılmış versiyonunu aşağıda yayınladı. Personel, New York Post'un sahibi medya baronu Rupert Murdoch'u Trump'ı desteklemek için kasıtlı olarak gerçeği çarpıtmakla suçladı.

Ancak Trump, Biden'ın “ağaçlara bakmak için döndüğünü” söyleyerek kalabalıkta kahkahalara yol açtı.

Biden destekçileri yaptıkları açıklamada videoyu yayınlayanları “yalan uydurmak ve videoyu tahrif etmekle” suçladılar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir