SON HABERLER | İsrail ordusu Gazze'nin güneyindeki mahalleleri boşaltıyor

Gelen son haberlere göre İsrail ordusunun, Gazze Şeridi'nin güneyinde yerlerinden edilmiş 1 milyondan fazla Filistinlinin sığındığı Refah şehrinin bazı mahallelerini boşaltmaya başladığı açıklandı.

İsrail devlet televizyonu KAN'da yer alan haberde, İsrail ordusunun Refah'ın doğusunda İsrail sınırına yakın birçok mahalleyi boşaltmaya başladığı belirtildi.

Times of Israel gazetesi, İsrail ordusunun Refah sınırının doğusundaki mahallelerde yaşayan Filistinlilere el-Mawasi ve Han Yunus'taki “insani yardım bölgelerine gitmeleri” çağrısında bulunduğunu bildirdi.

GAZZE'DE YERİNDEN EDİLMİŞ KİŞİLERİN SON BARINAĞI RAFAH

7 Ekim 2023'ten bu yana devam eden İsrail saldırıları nedeniyle yaklaşık 2,3 milyonluk Gazze Şeridi'nde 1,9 milyon kişi yerinden edildi. Bu Filistinlilerin çoğu, İsrail'in daha önce “güvenli bölge” olduğunu iddia ettiği Refah şehrine sığındı.

Gazze Şeridi'nin en güneyinde, Mısır sınırında yer alan Refah'ın nüfusu, İsrail saldırıları öncesinde 280 bin iken, şu anda 5 kattan fazla artarak 1,5 milyona yaklaştı.

İsrail saldırılarından kaçarak konutların ve altyapının yetersiz olduğu Refah'a sığınan Filistinlilerin çoğu, derme çatma çadırlardan oluşan kamplarda yaşam mücadelesi veriyor.

İsrail ordusunun sık sık hava saldırıları düzenlediği Refah'a karadan saldırı düzenlemesi halinde sivillerin Gazze Şeridi'nde sığınacak yeri olmayacağı yönünde korkular varken, uluslararası toplumun uyarılarına rağmen İsrail yetkilileri Refah'ı işgal etme tehdidini sürdürdü.

Savunma Bakanı Yoav Gallant dün yaptığı açıklamada, Hamas hareketinin Tel Aviv hükümetiyle tutuklu değişimi konusunda anlaşmaya varmak istemediğine dair işaretler bulunduğunu belirterek, “Çok yakında İsrail'in güneyindeki Refah şehrini işgal edeceklerini” söyledi. Gazze Şeridi”. Gazze”. .

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda en az 14 bin 944'ü çocuk ve 9 bin 849'u kadın olmak üzere 34 bin 683 Filistinli öldürüldü, 78 bin 18 kişi de yaralandı.

Enkaz altında hâlâ binlerce kişinin öldüğü söylenirken sivil altyapı da tahrip ediliyor, insanların sığındığı hastaneler ve eğitim kurumları hedef alınıyor.

aaBu içerik Şahin Alp tarafından yayınlanmıştır.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Depremden sonra binanın altında bulundu!  Saklandı, ortaya çıktıDepremden sonra binanın altında bulundu! Saklandı, ortaya çıktı
Korkutucu!  İsrail'den refah hamlesi: Ordu itirazda bulunduKorkutucu! İsrail'den refah hamlesi: Ordu itirazda bulundu
Şaşırtıcı olay!  Uçak yola indiŞaşırtıcı olay! Uçak yola indi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir