Sivilcelere karşı 5 doğal yöntem: Sivilcelerinize veda edin… – Son Dakika Hayat Haberleri

Çoğu durumda hormonal nedenlerden dolayı ortaya çıkan sivilce, bazen yetersiz cilt temizliği, dış etkenler ve yetersiz beslenmeden de kaynaklanabilmektedir. Vücudu içeriden destekleyen besinlere yönelmek ve bazı cilt bakım ipuçlarına dikkat etmek sivilcelerle mücadeleyi kolaylaştırabilir. Kuyu, Sivilcelere veda etmenize ve pürüzsüz bir cilde kavuşmanıza yardımcı olacak çözümler nelerdir? İşte Sivilcelere karşı 5 doğal yöntem…

1. Nazik cilt bakımı:

Cildimize dokunan her ürün önemlidir. Bazı ürünlerin içerdiği bileşenler, görünüşte temizleyici olsa da aslında sivilce sorunlarını tetikleyebiliyor. Özellikle lanolin, mineral yağ, alüminyum, retinil asetat, alkol, oksibenzon, triklosan, parabenler, polietilen, BHA, BHT ve formaldehit bazlı koruyucular içeren ürünler sivilce sorununu daha da kötüleştirebilir. Cildinizde kullandığınız ürünleri satın almadan önce etiketlerini okuma alışkanlığı edinin ve bu maddeleri içeren ürünleri kullanmamaya dikkat edin.

Cildin aşırı yağlanmasına bağlı olarak oluşan sivilceler, doğru bir cilt temizleme rutini ile önemli ölçüde azaltılabilir. Cildinizi doğal cilt temizleyicileri veya yüz/vücut yıkamaya uygun doğal sabunlarla temizleyebilir veya evde kendi yüz temizleyicinizi hazırlayabilirsiniz.

Akne için Doğal Yüz Temizleyici:

Malzemeler:

1 yemek kaşığı hindistancevizi yağı

3 yemek kaşığı bal

1 yemek kaşığı elma sirkesi

20 damla çay ağacı yağı

2 probiyotik kapsül

Başvuru:

Karışım iyice karışıncaya kadar tüm malzemeleri karıştırın, serin bir yerde saklayın. Her kullanımdan önce çalkalayın. Yüzünüzü hafifçe nemlendirdikten sonra karışımdan 1 yemek kaşığı kadar alıp yüzünüze nazikçe masaj yapın. Mümkünse birkaç dakika etki etmesini bekleyin, ardından ılık suyla durulayın ve nazikçe kurulayın. Dilerseniz bu karışımı iki üç günde bir maske olarak da uygulayabilirsiniz.

2. Probiyotik Takviyesi:

Sağlıklı bir bağışıklık ve sindirim sistemi için probiyotiklerin önemini artık biliyoruz. Bağırsak sağlığımızın ve bağışıklık sistemimizin durumu da sivilce oluşumuna etki ettiğinden yoğurt, kefir gibi probiyotik içeriği yüksek besinlere beslenmemizde yer vermek veya bunları uygun bir probiyotik kapsülle desteklemek iyi bir fikir olabilir. Nasıl kullanacağınızdan emin değilseniz doktorunuza veya eczacınıza danışmalısınız.

3. Nemlendirici:

Yağlı cildin ekstra nemlendiriciye ihtiyaç duymadığı sadece bir şehir efsanesidir. Ayrıca kuru ciltte sivilce çıkmadığı da doğrudur. Tam tersine cildi kurutmak için kullanılan bazı ürünler ise cildin daha fazla yağ üretmesine ve gözeneklerin daha fazla tıkanmasına neden olarak yine sivilceye neden olur. Hindistan cevizi yağı, mevcut en iyi nemlendiricilerden ve cilt dostu ürünlerden biridir. Mükemmel nemlendirmesine rağmen bakteri üremesini de önler. Cildinizi iyice nemlendirmek için çeyrek çay kaşığı hindistancevizi yağını her iki elinize sürün ve yüzünüze ve boynunuza masaj yapın.

4. Peelingin düzenli uygulanması:

Peeling işlemi önemli ve hassas bir konudur. Hassas cilde zarar vermeden nazik bir peeling işlemi cildin yenilenmesini kolaylaştırırken, aşırıya kaçarsanız cildinizde tahrişe ve yeni enfeksiyonlara da neden olabilirsiniz. Hazır peeling karışımları size iyi gelmeyen kimyasallar içerebilir ancak çok basit malzemelerle evinizde kendi karışımınızı yapabilirsiniz. Ufalamak için deniz tuzu, esmer şeker veya ufalanmış yulaf ezmesi kullanabilirsiniz. Baz olarak hindistancevizi yağı, kefir veya bal kullanabilirsiniz. Parçacıklar tıkanmış gözeneklerin açılmasına ve ölü derinin temizlenmesine yardımcı olurken, doğal bazlar bakteri ve mantar hücrelerini nötralize ederek cildi besler. Hazırlamak için temel malzemeden 1-2 yemek kaşığı bir kaseye alın ve üzerine 2 yemek kaşığı kuru granül malzeme ekleyin. Bu karışımla yüzünüzü nazikçe ovalayın, birkaç dakika bekleyin ve ardından ılık suyla durulayın.

5. Çok Fazla Güneş Işığından Kaçının:

Güneşin ultraviyole ışınları pigment üreten hücreleri uyarır ve sivilce izi riskini artırır. Yüzünüzdeki sivilcelerin kalıcı izlere dönüşmesini önlemek için özellikle öğle saatlerinde doğrudan güneş ışığına maruz kalmamaya çalışın. Doğal bir koruyucu kullanmak istiyorsanız SPF 8 olarak kabul edilen hindistancevizi yağı imdadınıza yetişiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir