Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırcı, bu yıl ilk kez düzenlenen Selçuklu TEKNO-SEL yarışmasını ziyaret etti – GÜNDEM

Geleceğin mühendislerini ve teknoloji liderlerini yetiştirmeyi amaçlayan TEKNO-SEL yarışmasının ikinci gününde yarışmalar hız kesmeden devam ediyor.

Dakikalar ilerledikçe yarışmacıların heyecanının artması durumunda; Mini Sumo, Yumurta Toplama, Hızlı Çizgi Takipçisi, Labirent Çözme ve Temel Seviye Çizgi Takipçisi Robot yarışmalarında izleyiciler çok eğleniyor. Ortaokul ve lise düzeyinde 7 farklı kategoride düzenlenen yarışmada robotik teknolojisi alanında proje geliştiren öğrenciler, bilgilerini beceriye dönüştürüyor.

Selçuklu Kongre Merkezi'nde devam eden organizasyonu ziyaret eden Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırcı, yarışmaya katılan öğrenci ve ekiplerin coşkusuna ortak oldu. Yarışmaların ardından Başkan Pekyatmacı ve beraberindeki heyet, Selçuklu Kalkınma ve Teknoloji Akademisi, T3 Vakfı Konya Şubesi, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı teknoloji alanında çalışan üniversite, kurum ve kuruluşların stantlarını ziyaret ederek, çeşitli etkinliklerde bulundu. projeler hakkında bilgi verildi.

Ziyarette Başkan Pekyatırcı'ya, Selçuklu İlçe Milli Eğitim Müdürü Turan Kayacılar, Meram İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Koca, Karatay İlçe Milli Eğitim Müdürü Sami Sağdıç ile şube ve okul müdürleri eşlik etti.

Başkan Pekyatırcı: “Gençlerimizin teknolojinin bu alanında yenilikçi projelere katkı sağlaması bizi mutlu ediyor.”

Tekno-SEL yarışmasını ilk kez Selçuklu'da düzenlediğini belirten Başkan Pekyaşmacı, şöyle konuştu: “Burada Milli Eğitim İlçe Müdürlüğümüzle birlikte çok kaliteli bir organizasyon gerçekleştiriyoruz. 96 okuldan öğrencilerimiz yarışmalara katılarak projelerini sunuyorlar. Konferans Merkezimizde çocuklarımız hem balo salonunda hem de fuaye alanlarında tüm projelerini sergiliyorlar. Burada dinlediğim projeler arasında çok kaliteli ve yenilikçi projeler var. Bütün bunlar günlük hayatta kullanabileceğimiz, hayatımızı kolaylaştıracak, verimliliği artıracak, enerji kullanımı açısından bize önemli faydalar sağlayacak projeler. Yine savunma sektörü ya da şehircilikle ilgili önümüzü açabilecek çok önemli projeler var. yarattı. Öncelikle böyle bir organizasyonu başlatan ve gerçekleşmesinde büyük emekleri olan İlçe Milli Eğitim Müdürümüze ve tüm ekibine teşekkür ediyorum. Burada özellikle tüm öğrencilerimizi, okullarımızı ve öğretmenlerimizi tebrik ediyorum. hala burada üniversitelerimizde orada. Karatay ve Selçuk üniversiteleri burada stant açarak geliştirdikleri tüm proje ve ürünlerle burada yer aldılar. Bilim ve sanat merkezlerimiz ve T3 Vakfımız bir kez daha burada. Kendilerine ayrı ayrı teşekkür etmek istiyorum. Yeni projeler geliştirmelerinde kendilerine başarılar diliyorum. Elfatek Şirketimiz gençlerimize yaptıkları çok önemli çalışmaları anlatmak ve deneyimlerini paylaşmak için burada. Kendilerine ayrı ayrı teşekkür etmek istiyorum.

“Konya'daki tüm okullarımızda gençlerimizin teknolojinin bu alanında yenilikçi projelere katkı sağlaması bizi mutlu ediyor” dedi.

“Gençlerimizin dinamizmine, yenilikçi yaklaşımlarına ve zihniyetlerine güveniyoruz”

Tekno-SEL'i Selçuklu'da daha kapsamlı, daha yenilikçi ve daha geniş bir şekilde sürdüreceklerini belirten Başkan Pekyaşmacı, şöyle konuştu: “İnşallah önümüzdeki dönemde Tekno-SEL programının hazırlıklarına başlayacağız. Buradaki projelerin de çok kıymetli ve kıymetli olduğunu düşünüyorum. Tüm okullarımızın ve öğrencilerimizin hazırladığı projeleri tek tek kayıt altına alıp, inşallah tüm projeleri içeren bir kitap yayınlayacağız. Buradaki projelerin hayata geçmesini umuyoruz. Buradaki projeleri kullanın. Yetkili kurum, kuruluş ve firmalarımızın bu projelere destek vermesini ve gençlerimizin ürettiği projelerin hayata geçmesini ve gelişim açısından üzerimize düşen görevi en iyi şekilde yerine getirmesini istiyoruz. Gençlerimize inancımız tam. Gençlerimizin dinamizmine, yenilikçi yaklaşımlarına ve zihniyetlerine güveniyoruz. İnşallah Türk asrını gençlerimizle birlikte inşa edeceğiz” dedi.

“Konya sanayisine çok önemli katkı sağlayacağını düşünüyorum.”

Etkinlikte çok önemli projelerin bulunduğunu belirten Başkan Pekyatmacı, şöyle konuştu: “Burada yenilikçi fikirler, çok önemli yenilikçi projeler ortaya çıkıyor. Burada her ülkenin kendine has değerleri ve ürünleri olması gerekiyor. Bu anlamda elbette dünyanın her yerinde farklı alanlarda projeler ve ürünler ortaya çıkıyor. Ancak ürünü ilk kim yaratırsa kazanır. Bir ürünü ilk yaratan ve patentini alan kazanır. Bu nedenle Tekno-SEL ve teknoloji programlarıyla kendimizi birçok alanda geliştireceğimize inanıyorum. Yerli ve milli savunma sanayinin yanı sıra. Kimya sanayinden şehir planlamaya, plastik sanayine ve diğer tüm sektörlere kadar her alanda yerimizi ve milli ürünlerimizi ortaya koyacağımızı düşünüyorum. Bu noktada Konyamız zaten bir sanayi şehridir. Konya'da gerek organize sanayimizde, gerekse özel sanayi bölgelerimizde birçok farklı alanda ürünler yapılmakta olup, burada yapılan ürünlerin yerli ve milli olması, patentinin bize ait olması bizim için önemlidir. “Konya sanayisine çok önemli katkı sağlayacağını düşünüyorum” dedi.

Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir