Sandıklı'da patates ekimi başladı – Son Dakika Haberleri

Türkiye'nin en önemli patates üretim merkezlerinden Sandıklı ve köylerinde ekim sezonu başladı.

İlçede patates yetiştiriciliği yaz ve kış olmak üzere iki dönemde gerçekleşmektedir. İlçede geçen yıl 800 üretici 40 bin hektar alana patates ekerken, bu yıl 800 üreticinin 40 bin hektar alana patates ekimi yapması bekleniyor. Yaz ekimi mart ayının sonunda başlar ve nisan ayının sonuna kadar devam eder. Kış ekimi nisan sonunda başlar ve temmuz ayına kadar sürer. İlçede patates hasadı yazlık dikimlerde temmuz ayının sonlarında, kışlık dikimlerde ise ağustos ayının son günlerinde başlamaktadır. Patates ekimi işleminde öncelikle tarlalar sürülür ve gübrelenir ve ekime hazırlanır. Daha sonra kadın işçiler tarafından kesilip ekime hazırlanan patatesler, dikilmek üzere tarım makinesine konulur ve ardından ekim işlemi gerçekleştirilerek ekim işlemine geçilir.

Patates üreticisi İsmail Arı, ekim çalışmalarının mart ayı sonunda başladığını ve nisan ayı sonuna kadar sürdüğünü belirterek, şöyle konuştu: “Hasat süreci yedinci ayın sonundan onuncu ayın sonuna kadar sürüyor. Geçen yıl patateslerimiz Yağışlardan sonra oluşan hastalıklardan dolayı üretim çok kötüydü. Umarım bu sefer daha iyi olur. 3 dekar alan var” dedi. 1 ila 3,5 ton patates alıyoruz. Geçen yıl 1 ton ve 1,5 ton civarında patates aldık. Sandıklı patatesi Türkiye'de bir numaradır. İstanbul pazarı Ankara ve İzmir gibi şehirler de dahil olmak üzere Türkiye geneline yayılıyor. 'Patates Sandıklı' 'Deyince markası gelir' dedi.

Patates ekim çalışmalarını anlatan Muzaffer Arı, şöyle konuştu: “Önce patates tohumlarını kesiyoruz. Daha sonra tohumları otomatik makinelere koyup ekiyoruz. Otomatik makinelerle işçilik maliyetlerini düşürmeye çalışıyoruz. Makinemiz ilaçlama ve gübreleme sistemine sahiptir. Bunu hep birlikte yapıyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir