Rapor: AB'nin fosil yakıtlara bağımlılığı rekor seviyelere düştü

Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

Bu yılın ilk yarısında 27 AB üye ülkesi, 2022 yılının aynı dönemine kıyasla elektrik üretmek için %17 daha az fosil yakıt tüketti.

REKLAM

Avrupa Birliği'nde fosil yakıtlardan elde edilen enerji 2023'ün ilk yarısında rekor seviyeye geriledi.

27 üye ülke, bu yılın ilk yarısında, 2022 yılının aynı dönemine kıyasla elektrik için %17 daha az fosil yakıt tüketti.

Temiz enerji düşünce kuruluşu Ember tarafından hazırlanan rapor, Ocak ve Haziran ayları arasında elektriğin yalnızca %33'ünün fosil yakıtlardan üretildiğini ortaya koydu; bu, AB'nin enerji karışımında şimdiye kadar kaydedilen en düşük pay.

Ember'den analist ve raporun yazarı Matt Ewen, “Fosil yakıtların azalması zamanın bir işareti. Kömür ve gaz çok pahalı, çok riskli ve AB bunları kapatıyor” dedi. Diyor.

AB'de fosil yakıtlardan elektrik üretimi neden azaldı?

Ember'e göre fosil yakıtlı elektrik üretimindeki bu düşüş, öncelikle elektriğe olan talebin azalmasından kaynaklanıyor.

Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin ardından AB, artan gaz fiyatları nedeniyle talebi kısmaya yönelik bir dizi önlem aldı. Ilıman kış mevsimi de 2023'ün ilk yarısında enerji tüketiminde %5'lik bir düşüşe neden oldu.

Enerji verimliliğindeki bu artış, fosil yakıtların kullanımında bir çöküşe yol açsa da Ember, bunun “sürdürülebilir veya arzu edilir bir durum olmadığını” söylüyor.

Rüzgar ve güneş enerjisi de blok genelinde büyüyerek düşüşe katkıda bulundu. Ancak düşünce kuruluşu, fosil yakıtların yerini alabilmek için temiz enerji büyümesinin hızlanması gerektiğini söylüyor.

Raporda, bloğun tüm sektörleri elektriklendirmeye çalışması nedeniyle enerji talebinin artacağı vurgulanıyor. Elektrikli otomobil kullanımının artması gibi girişimlerden kaynaklanan bu artışın, AB'nin karbondan arındırma hedeflerine ulaşması için fosil yakıtlar yerine yenilenebilir enerji kaynaklarıyla karşılanması gerekiyor.

Fosil yakıt tüketiminde en büyük düşüşü hangi AB ülkeleri gördü?

Fosil yakıtlardaki düşüş tüm Avrupa'yı etkiledi; elektrik üretimi 11 ülkede 2022'ye kıyasla en az %20 düştü.

Portekiz, Avusturya, Bulgaristan, Estonya ve Finlandiya'da fosil yakıtlardan üretilen enerjide %30'dan fazla düşüş görüldü.

Bu yılın Ocak ayından Haziran ayına kadar fosil yakıtlardan elektrik üretimi on dört AB ülkesinde şimdiye kadar kaydedilen en düşük seviyedeydi.

Ember'e göre, yaz aylarında bazı ülkeler geleneksel olarak enerji sistemlerini destekleyen yakıtları önemli süreler boyunca kullanmadılar.

Örneğin Hollanda kömürü yalnızca beş gün kullandı ve haziran ayında art arda 17 gün kömür kullanmayarak rekor kırdı.

En büyük düşüşü hangi fosil yakıtlar gördü?

AB'de en çok düşüş yaşanan yakıt kömür enerjisi oldu. Bu fosil yakıttan elektrik üretimi 2023 yılının ilk üç ayında %23 oranında düştü.

Rusya'nın geçen kış Ukrayna'yı işgalinin “kömürün geri dönüşüne” neden olabileceği korkusuna rağmen bu gerçekleşmedi. Geçen Mayıs ayında kömür ilk kez AB enerji üretiminin %10'undan azını oluşturdu.

Doğal gazdan üretilen enerji de yüzde 13 oranında düşerken, Rus boru hatlarından yapılan ithalat da yüzde 75 oranında azaldı. Ember, AB'nin alternatif gaz kaynakları bulduğunu ve mevduatlarını yenileyerek fiyatların düşmesine neden olduğunu söyledi. Bu aynı zamanda kömür enerjisinin çöküşüne de katkıda bulundu.

Temiz enerji AB'de yeterince hızlı büyüyor mu?

Güneş enerjisi AB'de büyümeye devam ediyor ve yılın ilk altı ayında 2022'nin aynı dönemine kıyasla %13 daha fazla elektrik üretiyor.

REKLAM

Genel olarak, yenilenebilir enerji hedeflerinin hızla genişlemesi bloğun rekorlar kırmaya devam ettiğini gösterdi. Yılın ilk yarısında, Mayıs ve Temmuz aylarında ilk kez rüzgar ve güneş enerjisi enerji üretiminin %30'unu oluşturdu.

Tek tek ülkeler aynı zamanda rekor düzeyde yenilenebilir enerjiye de tanık oldu; Yunanistan ve Romanya üretimin %50'sini, Danimarka ve Portekiz ise %75'ini aştı. Portekiz'de bu, hem Nisan hem de Mayıs aylarında tüm enerji üretiminin yarısını oluşturan rüzgar ve güneş enerjisinden kaynaklandı.

Ancak Ewen, temiz enerjinin fosil yakıtların yerini daha hızlı alması gerektiğini savunuyor: “Avrupa çapında dirençli bir ekonomiyi desteklemek için özellikle güneş ve rüzgar enerjisinde acilen daha fazla çabaya ihtiyaç var”.

Ember'in raporu hükümetlere güneş panelleri ve rüzgar türbinleri inşa etme ve kurma hızını artırma çağrısında bulunuyor. Ayrıca elektrik şebekelerinde ve pil depolamada iyileştirmelere “acilen” ihtiyaç duyulduğu belirtiliyor.

Düşünce kuruluşu, temiz enerji altyapısının inşası için izin süreçlerinin kolaylaştırılması gerektiğini vurguluyor.

REKLAM

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir