“Pekin'den Londra'ya ulaşım süresi 25 güne düşecek”

Bakan Uraloğlu, Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği tarafından TCDD Kule Restoran'da düzenlenen “Zengezur Koridorunun Önemi” konulu konferansın açılışında yaptığı konuşmada, 1 milyon liraya yakın ulaşım tesisi oluşturduğunu söyledi. Sadece yap-işlet-devret modeliyle son 22 yılda yaklaşık 45 milyar dolar.

Uraloğlu, ülke genelindeki 14 bin kilometrelik demiryolu ağının bundan sonra 28 bin kilometreye çıkarılacağını, 2 bin 251 kilometrelik yüksek hızlı demiryolu hattının ise önce limanlara bağlanacağını, ardından uluslararası projeler kapsamında geliştirileceğini söyledi. koridorlar.

Uraloğlu, koridorların genellikle doğu-batı ekseninde daha çok geliştiğini belirterek, şöyle konuştu:

“Merkez koridoru güçlendirecek Bakü-Tiflis-Kars hattını hayata geçirdik. Bu hattı Avrupa'ya bağlayacak demiryolu hattı şu anda sadece Marmaray'dan geçiyor, günde sadece dört sefer yapabiliyoruz. Bu nedenle alternatifler mutlaka gerekli. Bu yıl Selim Köprüsü'nden Kapıkule'ye kadar olan hattın tamamını hizmete sunacağız. Böylece sınırdan sınıra kadar demiryolu ağını Londra'ya ulaştıracağız. kesinti.”

[Fotoğraf: İHA]

Yaşananların söz konusu koridorlara alternatif oluşturmayı zorunlu hale getirdiğini belirten Uraloğlu, inşa edilecek farklı güzergahların afet ve kriz durumlarında oluşabilecek ciddi zararların önüne geçeceğini vurguladı.

Uraloğlu, bu alternatif rotaların “Kalkınma Yolu” ve “Zengezur Koridoru” olduğunu belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“Zengezur, Türk dünyasına daha rahat ulaşacak bir koridor. Azerbaycan tarafından önemli ilerlemeler kaydedildi, Türkiye tarafında da adımımızı attık, bu yıl başlayacağız. Pekin'den kalkan bir yük, Cape Burnu'ndan Londra'ya ulaşabiliyor. 45 günde Ümit, 35 günde Süveyş Kanalı'ndan “Gerçekleştirmeyi planladığımız rota, Basra Körfezi'ndeki Fav Limanı'ndan başlayacak, Ovaköy sınır limanından ülkemize, oradan da Avrupa'ya gidecek ve süresi Söz konusu kargonun taşıma süresi toplamda 25 güne indirilecektir.”

Zengezur konusunda Ermenistan yoksa bağlantı İran üzerinden olacaktır.

Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Aksakal Konseyi Başkanı Binali Yıldırım da Zengezur koridorunun Türkiye ve Türk dünyası için çok önemli olduğunu vurguladı.

Laçin koridorunun açıldığını ve inşaatının Azerbaycan tarafından üstlenildiğini belirten Yıldırım, Zengezur koridorunda Ermenistan'ın sorun yarattığını söyledi.

Yıldırım, Ermenistan'ın tutumu nedeniyle Zangezur'un açılıp açılmayacağının belirsiz olduğunu kaydederek, Türkiye ve Azerbaycan'ın bu dönemde hareketsiz kalmadığını ve alternatif güzergahlar hazırladığını anlattı.

En önemli konunun Zengezur Koridorunun Ermenistan'dan geçen 46 kilometrelik kısmıyla ilgili olduğunu vurgulayan Yıldırım, şöyle konuştu: “Ermenistan'ın burada söz verdiği gibi Zengezur Koridorunu açması ya da barışı, kardeşliği geliştirmek için tercih ettiği seçenektir. ve Kafkasya'da işbirliği.” rıza göster.” dedi.

Yıldırım, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan'ın son dönemde Türkiye'ye yönelik bazı açıklamalarının umut dolu olduğunu belirterek, “Ermenistan Zengezur konusunda cesur hareket edemezse çıkmaz olmaz. Bu sefer bu bağlantı İran üzerinden oluyor.” değerlendirmesini yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir