Pakistan-İran sınırında gerginlik: 4 ölü – Son Dakika Dünya Haberleri

Belucistan eyaletinin Vaşuk bölgesindeki İran sınırındaki Meşkel şehrinden yetkili olan Sahibzada Asfand, olayla ilgili AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Asfand, Meşkel'de İran sınırında 6 kişiyi taşıyan araca İran sınır muhafızlarının ateş açtığını bildirdi.

Asfand, ilk belirlemelere göre 4 Pakistanlının hayatını kaybettiğini, 2 kişinin de yaralandığını, söz konusu saldırının nedeninin ise şu olduğunu söyledi: “Henüz bilinmiyor” algılanan.

Pakistan-İran sınırında iki ülkenin askerleri arasında zaman zaman benzer olayların yaşanması Tahran ile İslamabad arasındaki gerilimi artırıyor.

İki ülke arasındaki gerilim Ocak 2024'te füze saldırıları nedeniyle daha da arttı.

İran, 16 Ocak'ta Pakistan topraklarına füze ve uçaklarla saldırarak terör unsurlarını hedef aldığını açıklamıştı.

İslamabad yönetimi, 17 Ocak'ta Tahran büyükelçisini geri çağırma kararı almasına rağmen, ziyaret için ülkede bulunan İran'ın İslamabad büyükelçisinin bir süre daha dönmeyebileceğini de Tahran'a bildirdi.

Pakistan, 18 Ocak'ta İran'ın sınır bölgesindeki bir noktaya füzeleri hedef alarak teröristlere karşı operasyon düzenlediğini açıklamıştı.

Taraflar birbirlerini kınayarak, saldırılarda sivillerin öldüğünü, “dost ve kardeş ülkeler” olarak birbirlerinin toprak bütünlüğüne saygı duyduklarını açıkladı. İki gün boyunca yaşanan gerilim kısa sürede sakinleşirken, taraflardan yumuşama mesajları geldi.

İki ülkenin büyükelçilerinin 27 Ocak'ta görevlerine döndüğü bildirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir