Ömer Bolat'tan “dış ticaret açığı” açıklaması – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Bolat, Türkiye İstatistik Kurumu ve Ticaret Bakanlığı iş birliğiyle açıklanan Nisan ayı dış ticaret verilerine ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Olumsuz takvim etkisine rağmen ihracatın geçen yılın aynı ayına göre yüzde 0,1 artarak 19,3 milyar dolara ulaştığının altını çizen Bolat, “Böylece Ocak-Nisan döneminde ihracatımız yüzde 2,7 artarak 82,8 milyar dolara ulaştı. Yüzde milyar dolar. Nisan ayında yıllıklandırılmış ihracatımız aynı yıl 19,3 milyar dolara ulaşarak 257,6 milyar dolara ulaştı.” dedi.

Bolat, ithalatın nisan ayında yüzde 4 artarak 29,1 milyar dolara yükseldiğini, yılın ilk dört ayında ise yüzde 9 düşüşle 113,1 milyar dolara gerilediğini söyledi. Yıllıklandırılmış ithalatın nisan ayında yüzde 5,7 düşüşle 350,6 milyar dolara düştüğüne dikkat çeken Bolat, 2023 nisan ayında yıllık bazda yüzde 67,6 olan ihracatın ithalatı karşılama oranının geçen ay 5,8 puan artarak yüzde 73,5'e çıktığını bildirdi.

Dış ticaret açığındaki gelişmelere dikkat çeken Bolat, şunları kaydetti:

“Yılın ilk 4 ayında dış ticaret açığımız, ihracatın artması ve ithalatın azalması nedeniyle geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 30,5 azalarak 30,2 milyar dolara ulaştı. Yıllık bazda dış ticaret açığımız ise yüzde 30,5 azalarak 30,2 milyar dolara ulaştı. Nisan 2023'te 120,4 milyar dolar “Nisan ayında 27,3 milyar dolar azalarak 93 milyar dolara düştü.”

Bolat, dış ticaretteki olumlu durumun devam edeceğini ve şöyle devam edeceğini vurguladı:

“Bu yıl ihracatın artması ve ithalatın azalması eğiliminin devam etmesi, dış ticaret dengesindeki toparlanmanın devam etmesi bekleniyor. Politika ve stratejilerle Türkiye'nin küresel üretim ve ticaretteki payını daha da artırmak için çalışmalarımızı kararlılıkla sürdürüyoruz. katma değer, yenilikçilik ve rekabetçiliğe odaklı bir üretim ve ihracat perspektifiyle ilerlemek”.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir