Ölü uyduların her yıl ürettiği 17 ton kimyasal ozon tabakasına zarar veriyor: araştırma

Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

Yapılan bir araştırma, ömrünü tamamlamış internet uydularının ürettiği kimyasalların ozon tabakasına zarar verdiğini ortaya çıkardı.

REKLAM

Yeni bir araştırmaya göre, kullanım ömrünün sonuna yaklaşan internet uyduları, ozon tabakasına zarar veren kimyasallar üretiyor.

Bir uydu kullanılmaz hale geldiğinde, mühendislerin iki seçeneği vardır: uyduyu yörüngeden çıkmaya zorlayacak kadar yavaşlatmak, “kontrolsüz yeniden giriş” adı verilen şekilde atmosferde yanmasına izin vermek veya uydunun inişini kontrol ederek uydunun belirli bir noktaya inmesini sağlamak. uzak köşe. Pasifik Okyanusu'nun.

Jeofizik Araştırma Mektupları Uydular yandığında, dergide yayınlanan araştırmaya göre “atmosferde onlarca yıl kalabilen” ve “önemli derecede ozon tabakasının incelmesine” neden olduğu bilinen bir grup parçacık olan alüminyum oksit üretiyorlar.

Çalışma, uydunun atmosfere yeniden girişinin 2022 yılında atmosferdeki alüminyum oksit miktarında %29,5 veya 17 metrik artışa neden olduğunu ortaya çıkardı.

Güney Kaliforniya Üniversitesi'nde astronotik araştırmacısı ve çalışmanın yazarlarından biri olan Joseph Wang, “İnsanlar ancak son birkaç yıldır bunun bir sorun haline gelebileceğini düşünmeye başladı” dedi.

“Bu gerçeklerin ne anlama gelebileceğini inceleyen ilk ekiplerden biriyiz” diye ekledi.

Araştırmalara göre ortalama bir internet uydusunun ömrü yaklaşık beş yıl.

Araştırmanın basın bülteninde “Şirketler bu nedenle İnternet hizmetini sürdürmek için yeni uydular fırlatmak zorunda kalıyor, bu da planlı eskime ve plansız kirlilik döngüsünü sürdürüyor” diyor.

Bilim insanları, megasatellitlerin oluşmasıyla birlikte alüminyum oksit emisyonlarının yılda 260 tonun üzerine, yani doğal seviyelerin %640 üzerine çıkabileceğini tahmin ediyor.

Uydu sektörünün lideri SpaceX'in yanı sıra Avrupa Uzay Ajansı ve Amerika Birleşik Devletleri Uzay Geliştirme Ajansı da yakın gelecekte kendi takımyıldızlarını inşa etmeyi planlıyor.

Bilim adamları, alçak Dünya yörüngesindeki 8.100 uydudan 6.000'inin son yıllarda fırlatılan Starlink uyduları olduğunu tahmin ediyor.

Euronews Next, yorum yapmak için SpaceX ile temasa geçti ancak henüz bir yanıt alamadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir