Nikaragua, Almanya'yı İsrail'e silah sağlamakla ve UAD'de soykırımı desteklemekle suçladı

Almanya'yı İsrail'e yardım etmekle ve Uluslararası Adalet Divanı'nda soykırım yapmakla suçlayan Nikaragualı avukat Daniel Mueller şunları söyledi: “Bir yandan Filistinlilere havadan insani yardım sağlamak, diğer yandan İsrail'e öldürmek ve öldürmek için kullanılacak askeri teçhizat sağlamak. yok edin… Gerçekten utanç verici bir durum.” değer verdi.

REKLAM

Nikaragua ve Almanya, Birleşmiş Milletler'in en yüksek yargı otoritesi olan Lahey merkezli Uluslararası Adalet Divanı (UAD) önünde karşı karşıya geldi. Managua yönetimi mahkemede Berlin'in Gazze halkına yardım gönderirken İsrail'e silah sağlamasının “utanç verici” olduğunu değerlendirdi. Almanya ise Nikaragua'nın tüm taleplerini reddettiğini ve talebinin “son derece önyargılı” olduğunu ifade etti.

Nikaragua'nın, İsrail'in Gazze'deki eylemlerine siyasi, mali ve askeri destek sağlayarak “İsrail'in Gazze'deki soykırımını desteklediği” gerekçesiyle Almanya hakkında Uluslararası Adalet Divanı'nda açtığı dava Lahey'de başladı.

Duruşmanın ilk gününde Nikaragua, hakimlerden Berlin'in İsrail'e silah ve diğer yardımları sağlamasını engellemek için acil önlem almalarını istedi.

İki gün sürecek duruşmada Nikaragua'nın, dava sonuçlanıncaya kadar onarılamaz zararların oluşmasını önlemek amacıyla Mahkeme'den Almanya aleyhine karar vermesini isteyen Nikaragua'nın geçici tedbir talepleri de görüşülecek.

Orta Amerika ülkesinden avukatlar, Almanya'nın İsrail'e silah sağlayarak Holokost (Yahudi soykırımı) sonrasında oluşturulan 1948 Birleşmiş Milletler Soykırım Sözleşmesini ihlal ettiğini savundu.

Nikaragualı avukatlardan Daniel Mueller mahkemede şunları söyledi: “Bir yandan Filistinli çocuklara, kadınlara ve erkeklere hava yoluyla insani yardım sağlamak, diğer yandan onları öldürmek ve yok etmek için kullanılan askeri teçhizatı sağlamak… Ve “Bu gerçekten acıklı bir bahane.” dedi.

“Gazze'deki soykırım halkın gözü önünde yaşanıyor”

Nikaragua'nın Uluslararası Adalet Divanı'ndaki açılış konuşmasını Lahey Büyükelçisi Carlos Jose Argüello Gomez yaptı.

Gomez, duruşmada yaptığı sunumda, uluslararası hukukun birçok normunun ihlal edilmesinin yanı sıra Gazze'de soykırım yapıldığını ve bunun halkın gözü önünde gerçekleştiğini belirtti.

Argüello Gomez, İsrail'i “silah endüstrisinin ürünlerini Filistinliler, özellikle de Gazze'de yaşayanlar üzerinde test etmekle” suçladı.

“İsrail'in güvenliğini varlık nedeni olarak gören Almanya'nın uluslararası hukuka saygı gösterme ve soykırımı desteklememe yükümlülüğü bulunduğunu” belirten Gomez, Almanya'yı İsrail'e silah göndererek “Gazze'deki soykırımı kolaylaştırmakla” suçladı.

“Nikaragua Filistin halkı adına hareket ediyor”

Büyükelçi Carlos Jose Arguello Gomez şunları söyledi: “Almanya, meşru müdafaa ile soykırım arasındaki farkı ayırt etmekte yetersiz görünüyor.” Berlin'de sözleriyle tepki gösterdi.

Filistin'de soykırım da dahil olmak üzere ciddi uluslararası insani hukuk ihlallerinin yaşandığını değerlendiren Gomez, şöyle konuştu: “Önümüzdeki dava yüzbinlerce insanın hayatını ve refahını etkileyen, hatta bütün bir halkın yok edilmesini etkileyen büyük olayları içeriyor. “dedi.

Nikaragua hükümetinin ve halkının, askeri müdahaleye karşı mücadelesinde Filistin halkının özellikle sempati duyduğunu belirten Argüello Gomez, Nikaragua'nın da askeri müdahale ve saldırılara maruz kaldığını hatırlattı.

Argüello Gomez, “Mevcut durumda Nikaragua sadece kendi adına değil, aynı zamanda modern tarihin en yıkıcı askeri harekatlarından birine maruz kalan Filistin halkı adına da hareket ediyor” dedi. dedi.

Büyükelçi Argüello Gomez, Uluslararası Adalet Divanı'nın 26 Ocak'ta İsrail'in Gazze'de soykırım suçu işlemiş olabileceği yönündeki kararının ardından, Almanya'nın Gazze'ye yönelik savaşında İsrail'e yardım etmeyi bırakma yükümlülüğünün bulunduğunu vurguladı.

AA Haber'in haberine göre, “Soykırımı önleme yükümlülüğü, soykırımın işlendiği açıkça ortaya çıktığında doğar.” Argüello Gomez, Almanya'nın bugün İsrail'e askeri yardım sağlamaya devam ettiğinin altını çizerek bunu söyledi.

“UNRWA fonlarının kesilmesi İsrail'i desteklediğini gösteriyor”

Büyükelçi Argüello Gomez, Gazze'deki açlığa ve insani krize rağmen Alman hükümetinin UNRWA'ya sağladığı fonu kesmesinin İsrail'e verdiği desteği gösterdiğini vurguladı.

Almanya'nın UNRWA'ya sağladığı fonun askıya alınmasının haksız olduğunu kaydeden Gomez, “Almanya İsrail'i dinleyerek UNRWA'ya yardımı kesti ve 'Gazze'de soykırım yapılması riskini' görmezden geldi” dedi.

REKLAM

Nikaragua: Yasayı ihlal etmesine rağmen Almanya askeri desteği askıya almadı

Duruşmada konuşan Nikaragualı avukatlardan biri olan Doktor. Daniel Müller, Almanya'nın başta silah tedariği olmak üzere İsrail'e her türlü desteği sağladığını da belirterek, şöyle konuştu: “Gazze'de insani hukukun ve uluslararası hukukun ciddi şekilde ihlal edilmesi riskine rağmen Almanya askeri desteğini askıya almadı. “dedi.

Alman yetkililerin insani kaygılarına rağmen İsrail'e silah gönderilmeye devam edildiğini vurgulayan Müller, şöyle konuştu:

“Basitçe söylemek gerekirse, en yüksek Alman yetkililer Gazze'deki durumun uluslararası hukukun temel kurallarına uyum konusunda soru işaretleri yarattığını ve bu tür konuların ele alınması gerektiğini kabul etti. Ancak, biz konuşurken, silah ve askeri teçhizatın Alman olması muhtemeldir. Bu ciddi uluslararası hukuk ihlallerinde kullanılanlar İsrail'e aktarılıyor.” “İhracat yapmaya devam ediyor. İsrail'e sağlanan askeri teçhizat ve silahların Filistinli çocukları, kadınları ve erkekleri bombalamak için kullanıldığını Almanya'nın bilmemesi mümkün değil.”

Nikaragua: Almanya Cenevre Sözleşmelerini ihlal ediyor

Duruşmada Nikaragua'yı temsil eden avukatlardan Alain Pellet, Almanya'nın sadece Soykırım Sözleşmesi'ni değil, savaş sırasında uyulması gereken kuralları belirleyen Cenevre Sözleşmelerini de ihlal ettiğini söyledi.

Pellet, eylemlerinin Gazze'nin “cehennemine” katkıda bulunmasından Almanya'nın da sorumlu olduğunu kaydetti.

REKLAM

Nikaragua'nın ileri sürdüğü tüm iddiaların herkese karşı ileri sürülebilecek yasal yükümlülükler olduğunu ve tüm Devletleri ilgilendirdiğini vurgulayan Pellet, dolayısıyla bu kuralların ihlal edilmesi durumunda her Devletin, ihlal edenlere karşı dava açma hakkına sahip olduğunu vurguladı. durum.

Pellet, Gazze'deki Filistinlilerin yanı sıra Batı Şeria ve işgal altındaki diğer Filistin topraklarındaki Filistinlilerin de İsrail saldırılarına ve ihlallerine maruz kaldığını vurguladı.

Nikaragua: Almanya soykırım yapılmasına yardım ediyor

Duruşma sonunda tekrar konuşan Nikaragua'nın Lahey Büyükelçisi Argüello Gomez, Almanya'yı iki şekilde suçladığını belirterek şunları söyledi:

“Birincisi, Almanya'nın soykırımı önleme yükümlülüğünü yerine getirmemesi. İkincisi, soykırımın işlenmesine ve kolaylaştırılmasına yardımcı olmasıdır. Almanya, soykırımı önleme yükümlülüğüne aykırı davranmakla kalmıyor, aynı zamanda soykırımın işlenmesine de doğrudan katkıda bulunuyor.”

Almanya Nikaragua'nın suçlamalarını reddetti

Dışişleri Bakanlığı Hukuk İşleri Müdürü Tania Freiin von Uslar-Gleichen, Almanya adına yaptığı açıklamada, ülkesinin Nikaragua'nın tüm taleplerini reddettiğini ve bu talebin önyargılı olduğunu düşündüğünü söyledi.

REKLAM

Yarınki duruşmada ülkesinin Nikaragua'nın suçlamalarına yanıt vereceğini söyleyen Von Uslar-Gleichen, basının sorularına yanıt vermedi.

“İsrail'e yardım sağlayan diğer ülkeler de sorumludur”

Nikaragua ve Almanya heyetleri, davanın ön duruşmalarının yapıldığı ilk günün ardından mahkeme dışında açıklamalarda bulundu.

Lahey Büyükelçisi Carlos Jose Argüello Gomez ise şunları söyledi: “Burada sadece İsrail'in değil, İsrail'e silah ve her türlü yardımı sağlayan diğer ülkelerin de sorumlu olduğunu hatırlamaya çalıştık.” dedi.

Gazze'de soykırım yapıldığına inandıklarını belirten Gomez, şöyle konuştu:

“Dünyadaki tüm ülkeler soykırımı durdurma konusunda aynı sorumluluğa sahiptir. Buradaki sorun İsrail'in bu konuda mahkemenin yetkisini kabul etmemesi, sadece Soykırım Sözleşmesi ile ilgili yargılama yetkisini kabul etmesidir. Dolayısıyla İsrail aleyhine açılan davalar her zaman devam etmektedir. Bu temelde Almanya ve diğer ülkelere karşı “Bizim yetkimiz daha geniştir. Dolayısıyla Nikaragua, sadece Soykırım Sözleşmesi'ni değil, diğer tüm anlaşmaları, Cenevre Sözleşmelerini ve diğer uluslararası anlaşmaları dikkate alarak talepte bulunuyor. Bu sayede mahkemenin yargı yetkisi konusunda daha geniş bir imkanımız oluyor.”

REKLAM

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir