Nasıl daha iyi bir HODLer olabilirsiniz?

Neden para biriktirmek en iyi stratejidir?

Kripto para birimlerinden ayrılmak uzun vadede en düşük riskli strateji haline gelebilir.

Kripto para piyasaları günlük olarak çılgınca dalgalanıyor ve en hafif tabirle piyasanın zamanını belirlemeye çalışmak son derece akıllıca değil.

Aslında aynı şey hisse senetleri gibi diğer varlıklar için de geçerlidir. Yakın zamanda yapılan bir araştırma, bir kişinin 2006 yılında S&P 500 endeksine 10.000 dolar yatırım yapması durumunda ne olacağına baktı ve bir dizi farklı senaryoya baktı.

Tamamen yatırım yapmaya devam edenlerin 31 Aralık 2020 itibarıyla bakiyesi 41.100 dolardı. Piyasanın en iyi 10 gününü kaçırmak, bakiyenin 18.829 dolar veya 22.270 dolar daha az olmasıyla sonuçlanabilirdi.

Benzer şekilde, kripto para birimlerine girip çıkmak da piyasanın en iyi günlerini kaçırma riskini taşıyor. Bitcoin ve Ether'in birkaç saat içinde nasıl dramatik çift haneli artışlar kaydettiğini gördük. Kripto paranızı panik içinde satmak, portföyünüzün sağlığı için çok daha büyük bir risk oluşturur.

Gerçekten inandığınız projeleri bulmak ve onları kaybetme korkusuna direnmek, kripto para yatırımcıları için kendini defalarca kanıtlamış bir stratejidir.

Cüzdan veya takas tutmak neden idealin altında?

Hodling en iyi strateji olsa da, bunu yanlış yapmanın yolları da var.

Mermiyi ısırıp kripto varlıklarını olduğu gibi bırakmak kolay değil. Disiplinsiz yatırımcılar, fiyatlar düşmeye başladığında takıntılı hale gelebilir ve bu da onların dürtüsel hareket etmelerine yol açabilir.

Hodling duygusal açıdan zordur ve piyasa tarafından sarsılmamak için sabır ve uzun vadeli bir bakış açısı gerektirir.

Değişim cüzdanlarının kullanımıyla ilişkilendirilebilecek tehlikelerin farkında olmak da önemlidir. Yatırımcıların işlem platformlarında biriktirdikleri sermayeyi kaybettikleri çok sayıda olaya tanık olduk. Monte Gox davasında mağdurlar yedi yıl geçmesine rağmen hâlâ tazminat bekliyor.

Güvenlik kaygılarını bir kenara bırakırsak, kripto para birimlerini bir hesapta bırakmak, bu varlıkların büyümediği ve aktif olarak ticarete başlama isteğinin olduğu anlamına gelir. Kontrolü korurken ilerleme kaydettiğinizi hissettiğinizden emin olmanız gerekir.

Alternatifler nelerdir?

Staking programları, hodling'in dezavantajlarını azaltmanın popüler bir yolu haline geldi.

DeFi alanındaki bu en yeni şube, hodling ile ilgili bazı sıkıntılı noktaların çözülmesine yardımcı oluyor.

İlk olarak, tokenlar ulaşılamayacak bir yerde tutularak panik satış riski ortadan kaldırılır. Ayrıca saldırıya uğrayabilecekleri bir değişim cüzdanında da saklanmazlar. (Ancak, güvenlik önlemlerinin su geçirmez olduğundan ve merkezi olmayan platformların daha fazla güvenlik sağlayabildiğinden emin olmak için bir staking programının itibarını değerlendirmek önemlidir.)

Daha da önemlisi, kısıtlı varlıklar getiri üretebilir, yani zaman içinde değer biriktirebilir. Bu, hiçbir şey yapmadan ilerleme kaydettiğinizi hissetmenizi sağlar.

Bir bahis platformunda kişi nelere dikkat etmelidir?

Oldukça parçalı bir pazar ama bu basit ihtiyaç kontrol listesiyle kısayollardan yararlanabilirsiniz.

Öncelikle bir platformun yatırmak istediğiniz token türünü veya kripto para birimini destekleyip desteklemediğini öğrenmelisiniz. Birçoğu bu konuda çok az seçenek sunuyor ancak bazıları geniş bir varlık kesitini destekliyor. Bu, yatırımınızı tek bir yerde tutmanıza olanak tanır.

Daha sonra, stake platformunun ne kadar merkezi olmayan olduğuna ve güvenilir olup olmadığına bakın. Staking programları için hangi projelerin listelendiğini öğrenin ve minimum APY'nin garanti edilip edilmediğini belirleyin. İstediğiniz son şey, asla gerçekleşmeyecek yüksek getirilerin reklamını yapan şirketler tarafından hayal kırıklığına uğramaktır.

Ayrıca platformun ek avantajlar sunup sunmadığını kontrol edin. Bazıları airdroplar sunarken, diğerleri kripto para biriminizden en iyi şekilde yararlanmanıza olanak tanıyan bir dizi akıllı çeşitlendirme seçeneği sunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir