Madrid'de toplanan binlerce kişi, İspanya Başbakanı Sanchez'e istifa etmemesi çağrısında bulundu.

52 yaşındaki Sanchez, 2018'den bu yana başbakanlık yapıyor. Kasım ayında yeni bir sol koalisyon hükümeti kurmayı başardı ve dört yıllık bir döneme daha başladı. Böylece Avrupa'nın en uzun süre hizmet veren sosyalist liderlerinden biri oldu.

REKLAM

İspanya'nın başkenti Madrid'de toplanan binlerce Sosyalist Parti taraftarı, istifa edebileceğini söyleyen Başbakan Pedro Sanchez'in görevinde kalması çağrısında bulundu.

Başbakan Sanchez, eşi Begona Gomez'in “yolsuzlukla” suçlanmasının ardından hükümeti yönetmeye devam edip etmeyeceğine karar vermek için “birkaç gün ara vereceğini” söyledi.

Kamu görevlerini askıya alan Başbakan Sanchez, eşi Gomez hakkındaki iddiaları reddederek, görevde kalıp kalmayacağına ilişkin kararını 29 Nisan Pazartesi günü açıklayacağını söyledi.

Ülkenin dört bir yanından binlerce kişi Sanchez'in görevde kalmasını istedi.

Madrid'deki Sosyalist Parti genel merkezi önünde düzenlenen gösteride konuşan Başbakan Yardımcısı ve Hazine Bakanı Maria Jesus Montero, “Başbakan Pedro, görevde kalın. Biz yanınızdayız. Birlikte ülkeyi ileriye taşıyabiliriz.” .” “Snachez ikna etmeye çalıştı.

Aslen ülkenin güneyindeki Huelva şehrinden olan 56 yaşındaki Leonor Romero, “Umarım böyle devam eder, çünkü İspanya böyle devam etmeli. Bunun devam etmemesi beni korkutuyor. Çünkü korkuyoruz” dedi. ne olabileceğini.” Sanchez'den koltuğundan ayrılmamasını istedi.

Gösteriye katılan 74 yaşındaki emekli Jose Luis Trigo, “Devam etmeli. Bence istifa etmeyecek. Eğer istifa ederse bizi yetim bırakacak.” Sözleriyle duygularını dile getirdi.

52 yaşındaki Sanchez, 2018'den bu yana başbakanlık görevini yürütüyor.

Kasım ayında yeni bir sol koalisyon hükümeti kurmayı başardı ve dört yıllık bir döneme daha başladı. Böylece Avrupa'nın en uzun süre hizmet veren sosyalist liderlerinden biri oldu.

Madrid Savcılığı yaptığı açıklamada, aşırı sağcı gruplarla bağlantılı bir grup aktivistin nüfuz ticareti ve ticari yolsuzluk iddiaları nedeniyle Gomez'e karşı açtığı özel şikayetin incelenmesi için şehir mahkemesinin kararına itiraz ettiğini duyurdu. Savcılık da soruşturmanın kapatılmasını talep etti.

Begona Gomez'in pozisyonunu iş anlaşmalarını etkilemek için kullandığı iddiaları üzerine adli soruşturma başlatıldı.

Geçmişte çok sayıda dava açmasıyla tanınan aktivist grup “Manos Limpias” (Temiz Eller), Gomez'i yeni anlaşmalar yapmak için kocasının siyasi konumunu istismar etmekle suçluyor.

Manos Limpias kendisini bir sendika olarak tanımlıyor ancak asıl faaliyeti çoğu sağcı ideolojilerle bağlantılı olan davaları kovuşturmak.

İspanyol hukuku, sanık tarafından doğrudan zarara uğramamış olsalar bile kişi veya kuruluşların belirli ceza davalarında yer almasına izin veriyor ve bu tür kuruluşlar “halkın savcısı” olarak hareket edebiliyor.

Dosyayı incelemeyi kabul eden hakim, değerlendirme sonrasında davanın devamına veya reddine karar verecek.

Mahkeme, soruşturmanın gizli yürütüldüğünü açıkladı ve içeriğine ilişkin ayrıntı vermedi.

Sağ muhalefet: Karar vermek için ülkeyi beklemeye alın

Bu arada sağ muhalefet, Sanchez'i kararını yansıtırken “ülkeyi duraklattığı” için “sorumsuzca hareket etmekle” suçladı.

Katalonya'nın Tarragona kentinde düzenlenen bir toplantıda konuşan Halk Partisi'nin (PP) muhafazakar lideri Alberto Nunez Feijoo, şunları söyledi: “Vatandaşlardan aldanmamalarını istiyorum. İspanya'nın hiçbir sorunu yok. Tek sorun yargıyla ilgili Pedro Sánchez, Hükümeti, partisi ve çevresi sorunu kendisi çözecektir.” ” dedi.

REKLAM

Halk Partisi başkan yardımcısı Cuca Gamarra şunları söyledi: “Bizim açımızdan bunun bir taktik olduğu açık. Pedro Sanchez'i ve onunla olan ilişkilerin her zaman pembe dizi gibi bittiğini biliyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

Analistler, Sanchez'in görevde kalmaya karar vermesi halinde kendisinin ve hükümetinin hâlâ desteklendiğini göstermek için parlamentoya gensoru önergesi sunmayı seçebileceğini söylüyor.

Bu durumda bile uzmanlara göre istifa durumunda erken seçime gidilebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir