Küresel Piyasalar Fed'e Odaklandı – Son Dakika Haberleri

Dün ABD'de beklenenden iyi gelen büyüme verilerinin ardından borsalarda yatay bir seyir hakim olurken, bugün ABD, Avrupa ve Hong Kong piyasaları Paskalya tatili nedeniyle kapalı kalacak.

Dünkü verilere göre ABD ekonomisi 2023'ün dördüncü çeyreğinde beklentilerin üzerinde yüzde 3,4 büyüdü. Bu dönemde büyüme verilerinde yukarı yönlü güncelleme olsa da piyasa beklentileri ekonominin son çeyrekte %3,2 büyüyeceği yönündeydi.

Analistler, Fed'in faiz indirimine ne zaman başlayacağına ilişkin belirsizliklerin devam ettiğini belirterek, bugün Fed Başkanı Powell'ın sözlü açıklamalarının yanı sıra, Banka'nın gelecekte ne gibi adımlar atacağına dair ipuçlarının kişisel tüketim harcamalarına ilişkin verilerden toplanacağını söyledi. .

Öte yandan dün açıklanan verilere göre Michigan Üniversitesi'nin ölçtüğü tüketici güven endeksi mart ayında yukarı yönlü revize edilerek 79,4'e ulaştı.

ABD'de ilk kez işsizlik yardımına başvuranların sayısı geçen hafta beklenenden daha düşük bir seviyede 210.000'e düştü.

Bu gelişmelerin ardından para piyasalarındaki fiyatlara bakıldığında Fed'in Haziran ayında ilk faiz indirimine gitme ihtimali %64 olarak gerçekleşti.

ABD 10 yıllık tahvil faizleri dün dar bir bantta hareket ederek %4,2050'ye yükselirken, ons altının fiyatı %1,7 yükselişle günü 2.233 dolardan tamamlayarak tüm zamanların en yüksek günlük kapanışını gerçekleştirdi. Dolayısıyla bu yılın ilk çeyreğinde ons altının fiyatı yüzde 8,2 oranında arttı.

Dolar endeksi dün üst üste dördüncü işlem gününde de yükselişini sürdürdü ve günü %0,1 artışla 104,6 seviyesinden kapattı.

Jeopolitik gerilimlerin ve arz-talep dengesine ilişkin belirsizliklerin ortaya çıktığı yılın ilk çeyreğinde Brent petrolün varil fiyatı yüzde 12,9 oranında değer kazandı.

Ayrıca dün yılın ilk çeyreğini tamamlayan ABD borsalarında S&P 500 endeksi ilk 3 ayda %10,2 yükselişle 2019'dan bu yana en iyi ilk çeyrek kazancını kaydetti. Aynı dönemde Dow Jones endeksi %5,6 artışla 2021'den bu yana en güçlü ilk çeyrek performansını sergilerken, Nasdaq endeksi %9,1 yükseldi.

Dün New York Borsası'nda Nasdaq endeksi yüzde 0,12 düşerken, S&P 500 endeksi yüzde 0,11, Dow Jones endeksi ise yüzde 0,12 arttı.


Avrupa

Dün Avrupa borsalarında yatay bir seyir hakimken, bugün bölge genelinde tatil dönemi nedeniyle borsalarda işlem yapılamayacak.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Konseyi üyesi François Villeroy de Galhau, ECB'nin muhtemelen bu baharda faiz oranlarında “ölçülü” bir indirim başlatacağını ve bunun Fed'in zaman ufkundan bağımsız olarak gerçekleşeceğini söyledi. varoluşsal önemi” söz konusu indirimin nisan ayında mı yoksa haziran ayında mı gerçekleşeceği.

Dün İngiltere'de FTSE 100 endeksi %0,26, İtalya'da MIB 30 endeksi %0,03, Almanya'da DAX 40 endeksi %0,08 ve Fransa'da CAC endeksi 40 %0,01 arttı.

Bu yılın ilk çeyreğinin performansına bakıldığında Almanya'da DAX 40 endeksinin %10,4 oranında arttığı, Fransa'da ise CAC 40 endeksinin %8,8 oranında değer kazandığı dikkat çekiyor. İngiltere'de FTSE 100 endeksi de ilk çeyreği yüzde 2,8 yükselişle tamamladı.


Asya

Asya borsalarında olumlu bir seyir hakim olurken, Hong Kong'da tatil nedeniyle bugün işlem yapılmadı.

Japon parlamentosu bugün 2024 mali yılı için 112,5 trilyon yen (744 milyar dolar) bütçeyi kabul ederken, Maliye Bakanı Suzuki Shunichi yaptığı açıklamada bütçenin “ertelenemeyecek acil zorlukların üstesinden gelmeyi” hedeflediğini söyledi.

Öte yandan Japonya'da bugün açıklanan verilere göre Tokyo tüketici fiyatları endeksi (TÜFE) yıllık bazda %2,6, çekirdek TÜFE ise %2,4 arttı.

Ülkenin en iyi verilerine göre sanayi üretimi Şubat ayında aylık %0,1 düşüşle beklentilerin altında kalırken, işsizlik oranı da %2,6'ya yükseldi.

Kapanışa doğru Japonya'nın Nikkei 225 endeksi %0,4, Güney Kore'nin Kospi endeksi %0,1 ve Çin'in Şanghay Bileşik Endeksi %0,6 oranında değer kazandı.


İç pazarlar

Yurt içinde dün olumlu bir seyir izleyen İstanbul Menkul Kıymetler Borsası BIST 100 endeksi günü yüzde 3,10 kazançla 9.079,97 puandan tamamladı.

Dolar/TL dün bankalararası piyasada alım eğilimi göstererek günü önceki kapanışın %0,2 üzerinde 32,3366 seviyesinde tamamladıktan sonra bugün açılışta 32,3700 seviyesinde işlem görüyor.

Analistler, bugün ülkenin dış ticaret istatistiklerini ve ABD'deki kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi verilerini ve Fed Başkanı Powell'ın açıklamalarını takip edeceklerini söyledi. Teknik olarak BIST 100 endeksinde 9.200 ve 9.300 puanlar direnç, 9.000 ve 8.900 puanlar ise destek konumunda olduğunu kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir