Kar nedeniyle yollar kapatıldıktan aylar sonra köylerine dönüyorlar.

Kış mevsiminin sert geçtiği Taşlıçay'da, deniz seviyesinden 2.200 metre yüksekte bulunan Tanyolu ve Adakent köyleri ile 4 mezranın bulunduğu Balık Gölü bölgesine ulaşım, kış aylarında olumsuz hava koşulları nedeniyle yapılamıyor. koşullar.

İl Özel İdaresi'ne bağlı özel ekipler, aralık ayından nisan ayına kadar olan dönemi şehir merkezi ve çevre illerde geçirenlerin köylerine dönebilmeleri için bahar aylarında yoğun kar yağışıyla mücadele için çalışma yaptı.

Dozer ve greyderlerle metrelerce karla mücadele eden ekipler, 11 gün süren yoğun çalışmayla son köy olan Adakent'in yolunu ulaşıma açtı.

Ekiplerin buldozer yüksekliğini aşan karda çalışmalarını bitirmesinin ardından vatandaşlar araçlarıyla köylerine dönmeye başladı.


“Kar bazı yerlerde 5 metreye, bazı yerlerde ise 15 metreye ulaşıyor.”

Köylülerden Ali Artan, kar kalınlığının bölgede kış mevsiminin ne kadar zorlu geçtiğini gösterdiğini söyledi.

Sonbahara kadar köyde kalıp hayvanlarıyla ilgileneceklerini belirten Artan, şöyle konuştu:


“Bu bölgede kış çok çetin geçiyor. Kar kalınlığı bazı yerlerde 5 metreyi, bazı yerlerde ise 15 metreyi buluyor. Kışın Iğdır'a gidiyoruz, yazın köyümüze dönüyoruz. Allah devletten razı olsun, yollarımız da bir kısmıyla karşılaştık. Ekipler yol boyunca ilerliyor ve şimdi köyümüze gidiyoruz. “Hava soğuk, kar yağabilir, ne de olsa her sene bu zamanlarda geliyoruz. Bu sene bahar geç geldi.”


Kar nedeniyle yollar kapatıldıktan aylar sonra köylerine dönüyorlar.

Mahalle sakinlerinden Mehmet Faruk Mengi, hayvanları kamyonlarla köye getirdiklerini söyledi.

İnsanların köylerine dönmeye başladığını belirten Mengi, şöyle konuştu: “Bu yıl bu kadar kar görmek benim için sürpriz oldu. Her yıl bu kadar kar yağmazdı. Ekipler yolu açarken buluştuk. Allah'ım Allah razı olsun, önümüzü açtılar. Iğdır'da tişörtlerle yürüyoruz.” “Ama buraya geldik, mont giydim, Balık Gölü'nün havasına, karlarına baktım, İl Özel İdaresi'nin yolu açmasına hayret ettim.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir