İTO Başkanı Avdagiç: Yabancı düşmanlığına karşı çıkmalıyız

İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç, şunları söyledi: “İstanbul'a ve Türkiye'ye turist gelişleri açısından hepimizin karşı çıkması gereken bir konu: Türkiye'nin içinden ve dışından pompalanan yabancı karşıtlığı. Burada insanlar açıkça tepki göstermeden, yani ülkenize gelmeyerek sizi kararlarıyla cezalandırıyor.” “Siz ülke olarak otomatik olarak belli bir kaynaktan mahrum kalıyorsunuz” dedi.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, İHA muhabirine yaptığı açıklamada, turizm sezonunun iyi geçmesi durumunda Türkiye'nin mayıs ayından itibaren ciddi döviz kazancı elde edeceğini kaydetti. İstanbul'da otel fiyatlarının hâlâ Avrupa fiyatlarının çok altında olduğunu belirten Avdagiç, “İstanbul'daki oteller hâlâ ucuz. Artan taleple birlikte hem doluluk oranının artması hem de fiyatların makul hale gelmesi İstanbul için önemli konular.”

“TÜRKİYE’nin içinden ve dışından pompalanan yabancı düşmanlığı, BİRÇOK MİSAFİRİMİZİN TÜRKİYE’YE GELMESİNİ ENGELLİYOR”

Avdagiç, konu İstanbul'a ve Türkiye'ye gelen turistler olduğunda hepimizin karşı çıkması gereken konulardan birinin Türkiye'nin “yabancı karşıtlığı” olduğunu kaydederek, şunları kaydetti: “Türkiye'nin içinden ve dışından pompalanan yabancı karşıtlığı birçok kişinin engellemesini engelliyor. Misafirlerimizin Türkiye'ye gelmesi kötü bir durum.” Bu, Türkiye'nin tüm yabancıları kuralsız kabul edeceği anlamına gelmiyor. Ancak sınır güvenliği kontrolü ülkenin bekası için en önemli konulardan biridir. Harekete geçmeliyiz. Aksi takdirde Türkiye yabancıların gelmeyeceği bir ülke haline gelecektir ki bu da kısa ve orta vadede turizm açısından en büyük tehdit olarak görüyorum. Bu, insanların çok açık tepki vermeden sizi kararlarıyla cezalandırdığı bir sürece dönüşüyor. “Yani ülkenize gelmemekle ülke olarak otomatik olarak belirli bir kaynaktan mahrum kalıyorsunuz” dedi.

“YABANCILAR DAİRE VE ARSA 'MASADA NAKİT' ALIYORDU”

Yabancı karşıtlığının olumsuz sonuçlara yol açabileceğini kaydeden Avdagiç, şu değerlendirmeyi yaptı: “Türkiye'de yabancılara konut satışı 6 milyar dolardan 3 milyar dolar seviyesine ulaştı ve bu düşüş aynı zamanda yüzde 10'larla devam ediyor. İstanbul'da satılan evler yabancılara satılırken şu anda bu oran 5'e düştü. Yabancı yatırımcılar teminat mektubu ve kredi kullanmıyor, daire ve arsa alıyor, alan da satmaya başlıyor. “Bu durumdan ister istemez etkilenen rakip ülkelerin yabancı medyası da takip ediyor ve kullanıyor.”

İTO Başkanı Avdagiç, Türkiye'ye girişte uygulanan vize ücretlerinin revize edilmesinin turizm sektörüne de katkı sağlayacağını söyledi.
Şekib Avdagiç, “Türkiye'nin bazı ülkelere uyguladığı vize ücretleri ciddi rakamlara ulaşıyor. AB'nin bize uyguladığı vize ücretlerinden çok şikayetçiyiz. Türkiye'nin bazı ülkelere uyguladığı vize ücretlerini gözden geçirmek turizm açısından faydalı olacaktır. Vize ücretleri ciddi bir sorun, özellikle de aile seyahatleri için.” Rakamlar ortada olunca insanlar Türkiye yerine farklı turistik destinasyonları tercih edebiliyor” dedi.

Avdagiç, Türkiye'nin eşsiz ılıman iklimi, kaliteli tesisleri, nitelikli iş gücü, gastronomi çeşitliliği ve yerli ürünlerin sunumunun önemli avantajlar olduğunu vurguladı.

“TURİZMDE YENİ KAVRAM VE STRATEJİ BELİRLEME ZAMANI GELDİ”

Şekib Avdagiç ise Türkiye'nin turizm anlayışını gözden geçirmesi gerektiği görüşünü dile getirdi. Avdagiç, “Turizmde yeni bir konsept, yeni bir strateji belirlemenin zamanı geldi. Türkiye'nin orta ve uzun vadede turizm konseptini, fiyatlama stratejisini ve hizmetlerini iyice gözden geçirmesi gerekiyor. Çünkü daha önce hiç gündeme gelmeyen yeni rakiplerimiz belli bir süre sonra devreye girecek. “Türkiye, stratejisini ve hizmet kalitesini düzenli olarak yenileyerek turizmdeki dinamik gücünü koruyabilir” dedi.

Türkiye'nin yatak kapasitesini geliştiren bir ülke olmasının önemine vurgu yapan Avdagiç, şöyle konuştu: “Türkiye genelinde turizmde 2 milyon yatağımız var. Bunun sonucunda Akdeniz havzasında hızla yeni destinasyonlar devreye giriyor. Burada Mısır ve bazı Kuzey Afrika ülkeleri öne çıkıyor. Suudi Arabistan, NEOM projesi kapsamında kıyı şeridi için önemli bir yatırım paketi açıkladı. Turizmcilerin deyimiyle 500 bin anahtar, yani 500 bin oda kapasitesi oluşturma sürecini başlattılar. “Bugün tüm konseptimizi gözden geçirmemiz gerekiyor” dedi.

Turizm yatırımcıları için kaliteli otel odalarının maliyetinin arttığını kaydeden Avdagiç, şöyle konuştu: “Örnek vermek gerekirse Türkiye'de kaliteli bir odanın yatırım maliyeti 250 bin dolar iken aynı odanın maliyeti Mısır'da kalite 135 bin dolar, “Bugünden yarına bu durum bizi olumsuz etkilemez ancak yatırımlar ve birim fiyat anlamında rekabet gücümüzde bir düşüş var, bu konuda çalışmamız lazım” dedi.etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir