İsrail'in Gazze'ye saldırısında bir Polonyalı öldü; Varşova-Tel Aviv hattında diplomatik kriz çıktı

İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırıda Polonyalı bir yardım görevlisinin öldürülmesinin ardından Varşova ile Tel Aviv arasında diplomatik kriz çıktı.

REKLAM

İsrail'in Gazze'ye saldırısında Polonyalı bir insani yardım örgütünün işbirlikçisinin ölümü, Varşova ile Tel Aviv arasında diplomatik bir krize yol açtı.

Polonya Dışişleri Bakanlığı İsrail büyükelçisi Yacov Livne'yi Varşova'ya çağırdı.

35 yaşındaki Pole Damian Sobol, İsrail'in çarptığı Dünya Merkezi Mutfak (WCK) yardım aracında ölen yedi çalışan arasındaydı. İsrail, olayı yanlış tanımlamadan kaynaklanan bir “hata” olarak nitelendirdi.

Sobol, Ukrayna, Fas ve Türkiye'de çalıştıktan sonra son altı aydır Gazze'de insani yardım misyonunda bulunuyordu.

İsrail'in Sobol'un ailesine “yeterli tazminat” ödemesi çağrısında bulunan Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, Livne'nin olayla ilgili yorumunu “çirkin” olarak nitelendirdi.

Livne, Polonya'da aşırı sağ ve solun İsrail'i “saldırıda kasıtlı cinayet”le suçlama girişimlerine karşı çıktı ve şunları söyledi: “Antisemitler her zaman Yahudi karşıtları olarak kalacak ve İsrail, var olma hakkı için savaşan demokratik bir Yahudi devleti olarak kalacak. ” .” “Ve aynı zamanda tüm Batı dünyasının iyiliği için.”

Duda, yorumu “çirkin” olarak nitelendirdi ve büyükelçiyi “İsrail Devleti'nin Polonya ile ilişkilerindeki en büyük sorun” olarak nitelendirdi.

Duda, İsrailli yetkililerin trajediyle ilgili “çok sakin” konuştuklarını ancak “maalesef Polonya büyükelçilerinin bu kadar nezaket ve hassasiyeti koruyamadığını, bu kabul edilemez” dedi. dedi.

“Özür dilemeli”

Duda'nın siyasi rakibi Başbakan Donald Tusk da yorumun kabul edilemez olduğunu ve Polonyalıları rahatsız ettiğini ve büyükelçinin özür dilemesi gerektiğini söyledi.

Başbakan Binyamin Netanyahu ve Livne'ye hitaben Tusk, şunları söyledi: “Hamas saldırısından sonra Polonyalıların büyük çoğunluğu İsrail ile tam bir dayanışma gösterdi. Bugün siz bu dayanışmayı gerçekten zorlu bir sınavdan geçiriyorsunuz. Gönüllülere yönelik trajik saldırı ve Sizin tepkiniz, anlaşılır bir öfke.” dedi.

Polonya ile İsrail arasındaki ilişkiler, birkaç zorlu yılın ardından yakın zamanda iyileşme sürecine girmişti.

Nazi Almanyası'nın işgal altındaki Polonya'da Yahudileri katlettiği Holokost sırasında “Polonya'nın eylemlerinin nasıl hatırlanacağı” tartışıldı.

Merkezi Amerika Birleşik Devletleri'nin başkenti Washington'da bulunan World Central Kitchen (WCK), 2010 yılındaki Haiti depreminden sonra dünyaca ünlü İspanyol şef Jose Andres tarafından kuruldu.

1 Nisan'da İsrail tarafından Gazze'de 7 çalışanı öldürülen WCK'nin kurucusu Andres, bu saldırıların “talihsiz bir hata” değil, “doğrudan ve sistematik bir saldırı” olduğunu söyledi.

Rusya işgali altındaki Ukrayna da dahil olmak üzere dünya çapında savaş ve felaketlerden etkilenen bölgelere yardım ulaştırmak için çabalıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir