İspanya Başbakanı Sanchez Avrupa seçimlerinden sonra geri adım atmayı reddetti

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

İspanya'da yapılan Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde ana muhalefet partisi Halk Partisi (PP) birinci oldu. Ancak bu, muhafazakarların umduğu gibi Pedro Sánchez hükümetinin devrilmesine ve ülkede erken seçime yol açmadı.

REKLAM

Belçika başbakanının istifasından Fransa'daki erken seçimlere kadar Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleri kıtada şok etkisi yarattı.

İspanya'da Halk Partisi (PP) önemli bir zafer elde etti. Ancak muhafazakarların umutlarına rağmen Başbakan Pedro Sánchez'in hükümeti devrilmedi.

PP'nin başarısına rağmen Başbakan Sánchez'in Sosyalist İşçi Partisi (PSOE) sağlam bir tabanı korudu.

PSOE sözcüsü Esther Peña, “Direnişin aynı zamanda kazanmanın bir yolu olduğuna ikna olduğumuz doğru” dedi.

Sánchez'i neler bekliyor?

Başbakan Sánchez'in görevde hâlâ üç yılı var ve şimdilik erken seçim çağrısı yapmaya niyeti yok.

Analist Jaime Coulbois euronews'e şunları söyledi: “Kurumsal açıdan bakıldığında hiçbir şey değişmedi. Parlamento olduğu yerde duruyor ve Pedro Sánchez hâlâ onu destekleyen bir çoğunluğa sahip.”

Ancak Sánchez'i bekleyen bir sınav var. Kampanya stratejisi, Sumar ittifakı ve Katalan partileri de dahil olmak üzere önemli müttefiklerle ilişkileri gerdi. Sánchez'in koalisyon ortakları bu Avrupa Parlamentosu seçimlerinde geçen yılki seçimlerle karşılaştırıldığında önemli ölçüde destek kaybetti ve analistler oyların Sumar'dan Sosyalistlere kayma ihtimaline işaret ediyor.

Partiler arası bu gerilimler, PSOE'nin bölgesel seçimleri kazandığı ancak çoğunluğu elde edemediği Katalonya'da cumhurbaşkanını görevlendirmek için yapılan müzakerelerin ardından doruğa çıkacak.

Katalonya, PSOE'nin PP'den daha iyi performans gösterdiği birkaç İspanyol bölgesinden biri olmaya devam ediyor. Aynı zamanda iki ayrı siyasi partiye (ERC ve Junts) karşı iki eyalette birinci oldu.

Sol görüşlü İspanyol azınlığın iktidardaki koalisyonunun başkan yardımcısı ve Sumar lideri Yolanda Díaz, partisinin genel koordinatörlüğü görevinden istifa etmeye karar verdi.

“Vatandaşlar kararını verdi. Ben de sorumluluğu üstleneceğim. Bu nedenle Sumar'ın koordinasyonunu bırakma kararı aldım” dedi.

Díaz, başbakan yardımcılığı ve çalışma bakanlığı görevlerini sürdüreceğini duyurdu. Ancak grubunun iktidar koalisyonu içinde daha aktif olacağını ve farklı politikalar için baskı yapacağını açıkladı.

ortak endişe

Sánchez'in müttefikleri ile Parlamento'daki sosyalistler arasındaki rekabet halihazırda bazı yasa önerilerini ve Sánchez'in genel bütçeye ilişkin hamlelerini engelledi.

Bu zorluklara rağmen, Sánchez'i destekleyen farklı parlamento bloklarını birleştiren bir faktör var: PP ile aşırı sağcı VOX partisi arasında olası bir koalisyon korkusu.

Halk Partisi ile VOX arasında bir koalisyon ihtimali, Sánchez'in müttefiklerinin birlik içinde kalması için bir motivasyon kaynağı. Bu ortak endişe, parçalanmış bir ittifakı bir arada tutan ve Sánchez hükümetinin olası zorluklara rağmen çalışmaya devam etmesine olanak tanıyan birleştirici olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir