İran Cumhurbaşkanı İbrahim Raisi'yi taşıyan helikopter düştü! Dünyanın gözü o bölgeye odaklandı! Akıncı İHA arama yapıyor

İran devlet televizyonunun haberine göre, iki ülke sınırındaki barajın açılışında hazır bulunan Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Cumhurbaşkanı Reisi'nin helikopteri düştü. Bölgeden ilk görüntüler gelirken İranlı bir yetkili, alınan bilgilerin endişe verici olduğunu söyledi. Olayın ardından ilk açıklama İranlı dini lider Hamaney'den geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada her türlü desteği vermeye hazır olduğunu belirtirken, Dışişleri Bakanlığı da “Arama kurtarma faaliyetlerine her türlü desteğin sağlanması yönünde çalışmalar yapılmıştır.” dedi.

01.48

AKINCI İHA BÖLGEDE

Türkiye'nin görevlendirdiği Akıncı İHA, kaza bölgesinde arama yaptı. Akıncı İHA'nın uçuş rotası FlightRadar24 uygulamasında görüntülendi. Akıncı İHA'nın İran semalarında dairesel hareketlerini 200 bini aşkın kişi takip etti.

AA-20240519-34621280-34621274-MSB_IRANDAKI_HELIKOPTER_KAZASIYLA_ILGILI_AKINCI_IHA_GOREVLENDIRDI

Akıncı İHA dünyanın en çok takip edilen gece uçağı oldu.

Ekran görüntüsü 2024-05-20 011710

22.40

HELİKOPTERİN KONUMU TESPİT EDİLDİ

Doğu Azerbaycan İran Devrim Muhafızları Komutanlığı, Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve heyetini taşırken düşen helikopterin yerinin belirlendiğini söyledi.

22.20

MSB AÇIKLAMASI

Milli Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, “İranlı yetkililerin Dışişleri Bakanlığımız aracılığıyla yaptığı talep doğrultusunda, arama kurtarma faaliyetlerine katılmak üzere Akıncı İHA ve gece görüş kabiliyetine sahip Cougar tipi helikopter görevlendirildi. İran Cumhurbaşkanı ve heyetinin düşen helikopteri hakkında.” ifadeler kullanıldı.

21.37

“HELİKOPTER BULUNAMADI”

İran Kızılayı yaptığı açıklamada helikopterin bulunduğu iddiasının doğru olmadığını duyurdu.

21.30

EKİPLER TÜRKİYE'DEN GÖNDERİLDİ

AFAD'ın açıklaması:

“Bugün İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'yi taşıyan helikopterin İran-Nahçıvan sınırında kaza yaptığı bilgisini aldık.

İran, Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla ülkemizden gece görüşlü arama kurtarma helikopteri talep etti.

Van ve Erzurum'dan AFAD il müdürlüklerimize bağlı 32 dağcı arama kurtarma personeli ve 6 araç bölgeye gelme kararı aldı.

“Ayrıca Ankara, Diyarbakır ve Konya'dan 15'er kişiden oluşan dağcı arama kurtarma personelimiz de tetikte.”

AA-20240519-34620093-34620090-TURK_ARAMA_KURTARMA_EKIBI_IRANA_INTIKAL_ICIN_YOLA_CIKTI

AA-20240519-34620093-34620088-TURK_ARAMA_KURTARMA_EKIBI_IRANA_INTIKAL_ICIN_YOLA_CIKTI

AA-20240519-34620093-34620087-TURK_ARAMA_KURTARMA_EKIBI_IRANA_INTIKAL_ICIN_YOLA_CIKTI

21.18

HELİKOPTERE ULAŞILDI

İran devlet televizyonu, İran Cumhurbaşkanı'nın helikopterine ulaşıldığını duyurdu.

20.56

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN AÇIKLAMASI

“İran Cumhurbaşkanı kardeşim İbrahim Reisi ve beraberindeki heyetin helikopter kazası geçirmesinden büyük üzüntü duyuyoruz.

Türkiye Cumhuriyeti olarak olayı yakından takip ettiğimizi, İranlı yetkililerle tam temas ve koordinasyon halinde olduğumuzu, gerekli her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu ifade etmek isterim.

“Komşumuz, dostumuz ve kardeşimiz İran halkına ve hükümetine milletim adına en iyi dileklerimi sunuyor, Sayın Cumhurbaşkanımız ve heyetinden en kısa zamanda güzel haberler almayı ümit ediyorum.”

20.40

AB AÇIKLADI! AKTİF OLDU

Avrupa Komisyonu'nun kriz yönetimi ve insani yardımdan sorumlu üyesi Janez Lenarcic, X hesabından yaptığı açıklamada, İran'ın yardım talebi üzerine helikopter kazası nedeniyle Copernicus acil durum yönetim hizmetinin devreye sokulduğunu duyurdu.

20.31

“Türkiye her türlü desteği sağlayacak adımları attı”

Dışişleri Bakanı:

“İran'da meydana gelen helikopter kazasına ilişkin gelişmeleri bugün (19 Mayıs) üzüntüyle takip ediyoruz. Aralarında İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahian'ın da bulunduğu İranlı yetkililerin sağ salim olmasını temenni ediyor, geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Kardeş İran halkına geçmiş olsun, “Arama kurtarma faaliyetlerine her türlü desteğin sağlanması için harekete geçilmiştir”.

20.26

Hamaney'den açıklama

İran Dini Lideri Ayetullah Ali Hamaney, İran'ın başkenti Tahran'da Devrim Muhafızları Ordusu mensuplarının aileleriyle yaptığı görüşmede İran Cumhurbaşkanı İbrahim Raisi'nin helikopter kazasına ilişkin ilk kez konuştu. Hamaney, şunları söyledi: “Sayın Cumhurbaşkanımızın ve çevresindekilerin milletimizi bağışlamasını Yüce Allah'tan niyaz ediyorum. İran halkının endişelenmesine gerek yok, ülke işlerinde herhangi bir değişiklik olmayacak” dedi.

1

20.00

“ACİL DURUM TOPLANTISI YAPILMADI”

İran Milli Güvenlik Kurulu'nun acil toplantı yaptığı iddiaları reddedildi. İran basınında ismi açıklanmayan bir yetkiliye dayandırılan habere göre, “İran Milli Güvenlik Kurulu, Cumhurbaşkanı İbrahim Raisi ve beraberindekileri taşıyan helikopterin düşmesiyle ilgili acil toplantı yapmadı. Sosyal medyada yer alan bu bilgiler asılsızdır.”

19.44

“HAYATLARI TEHLİKE ALTINDA”

İranlı bir yetkili Reuters'e, olaydan sonra cumhurbaşkanı ve dışişleri bakanının hayatının tehlikede olduğunu söyledi.

AA-20240519-34616896-34616895-IRAN_REPUBLICAN_PRESIDENT_KONVOYUNDAKI_HELIKOPTERLERDEN_ONE_KAZA_HAPPED

19.00

ALİYEV: “İRAN'A DESTEK VERMEYE HAZIRIZ”

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin helikopterinin acil inişinden endişe duyduğunu ve İran'a destek vermeye hazır olduğunu açıkladı.

Aliyev, açıklamasında şunları söyledi: “Bugün İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile yaptığımız görüşmenin ardından üst düzey heyeti taşıyan helikopterin İran'a acil iniş yaptığı haberi bizleri ciddi anlamda endişeye sevk etmiştir. Yüce Allah'a dualarımız Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve beraberindeki heyete yöneliktir. “Azerbaycan Cumhuriyeti komşu, dost ve kardeş bir ülke olarak her türlü desteği vermeye hazırdır” dedi.

_56107

18.48

İran Genelkurmay Başkanı: 'Tüm personelimiz ile çalışmalara katılıyoruz'

18.40

ABD AÇIKLAMASI

ABD Dışişleri Bakanlığı, “sert iniş” yaptığı iddia edilen İran Cumhurbaşkanı İbrahim Raisi'yi taşıyan helikopterin düşmesine ilişkin gelişmeleri yakından takip ettiğini duyurdu.

18.20

İran Kızılayı, Cumhurbaşkanı'nı taşırken “kaza” geçiren helikopterle ilgili arama kurtarma çalışmalarının olumsuz hava koşulları nedeniyle havadan gerçekleştirilemediğini söyledi.

18.19

“GELEN BİLGİLER ÇOK ENDİŞEYİCİ”

İranlı bir yetkili, “Hala umutluyuz ancak kaza yerinden gelen bilgiler oldukça endişe verici” dedi.

1 evet

18.00

ACİL TOPLANTI

İran Yüksek Ulusal Güvenlik Konseyi'nin, İranlı dini lider Hamaney'in daveti üzerine acil toplantı yapacağı bildirildi.

17.00

HÜKÜMETTEN AÇIKLAMA

İran'ın Doğu Azerbaycan Valisi, “Cumhurbaşkanını taşıyan helikopterin düşmesine” ilişkin “olası ölüm ve yaralanmalar” konusunda henüz bilgi veremeyeceğini açıkladı.

99

16.45

İÇİŞLERİ BAKANI VAHİDİ'DEN AÇIKLAMA

İran İçişleri Bakanı Vahidi yaptığı açıklamada, “Cumhurbaşkanını (başkanı) taşıyan helikopter, kötü hava koşulları nedeniyle sert iniş yapmak zorunda kaldı.”

2. yıl

16.30

İLK YARDIM EKİPLERİ GÖNDERİLDİ

Devlet televizyonu da Reisi'yi taşıyan helikopterin sert iniş yaptığını ve kaza yerine ilk yardım ekiplerinin gönderildiğini bildirdi.

Reisi'nin konvoyunda 3 helikopterin olduğu bildirildi.

AA-20240519-34615739-34615734-IRAN_REPUBLICAN_PRESIDENT_KONVOYUNDAKI_HELIKOPTERLERDEN_ONE_KAZA_HAPPED
Bu içerik Doğukan Akbayır tarafından yayınlanmıştır.

Mynet Youtube
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Bursa'da üzücü kaza!  Hava almak için çıktığı balkondan düştü.Bursa'da üzücü kaza! Hava almak için çıktığı balkondan düştü.
Bayrampaşa AVM'de korkunç kaza!  Yemek alanından atladıBayrampaşa AVM'de korkunç kaza! Yemek alanından atladı
Şırnak'ta dehşet!  Birlikte yaşadığı kadını kıskançlık yüzünden bıçaklayarak öldürdü.Şırnak'ta dehşet! Birlikte yaşadığı kadını kıskançlık yüzünden bıçaklayarak öldürdü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir