Inside Out 2'nin gişe başarısı Pixar için “güzel günlerin geri dönüşünün” habercisi olabilir mi?

Inside Out 2'nin gişe başarısı Pixar için “güzel günlerin geri dönüşünün” habercisi olabilir mi?

REKLAM

Inside Out 2, 2024 yılına hayal kırıklığı yaratan bir başlangıç ​​yapan Hollywood'a çok ihtiyaç duyduğu bir başarı öyküsünü sunmuş gibi görünüyor.

14 Haziran'da vizyona giren film gişe rekoru kırarak dünya çapında en büyük açılışla en büyük animasyon filmi olarak tarihe geçti.

Pixar'ın 2015 yılında vizyona giren hit filminin devamı, Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) gösterime girdiğinden bu yana 295 milyon dolar (275 milyon Euro) kar elde etti.

Yalnızca Kuzey Amerika'da 154 milyon dolar kar elde ederek bu yılın açılış hafta sonu rekorunu daha önce “Dune: Desert Planet Part Two”nun elinde tuttu. Bu aynı zamanda ABD'de “İnanılmaz Aile 2″den sonra ikinci en büyük animasyon filmi açılış hafta sonu oldu.

Inside Out 2'nin heyecan verici açılış hafta sonu haberi, gişede başarılı ve başarılı bir yıl olan 2023'ün ardından 2024'te de kârlarda düşüş yaşanabileceğinden endişe duyan Hollywood camiasına güven verecek.

Geçtiğimiz yazın en çok hasılat yapan ve en popüler filmleri aynı gün gösterime giren Barbie ve Oppenheimer'ın ardından bu yılın filmlerinden çok azı gişe başarısı elde etmeyi başardı.

Iron Man'in 2008'de gösterime girmesinden bu yana, her yaz sezonunda sinema salonları Marvel filmlerinin hakimiyetinde kaldı. Marvel Studios'un bu yıl çıkarmayı planladığı tek film olan Deadpool & Wolverine, geçen yıl Hollywood yazarlarının grevi nedeniyle üç ay gecikerek temmuz ayında beyazperdeye çıkacak.

Ancak film endüstrisi uzmanları, 18 yaş ve üzeri için derecelendirilen bu filmin, en az önceki Marvel Sinematik Evreni yapımları kadar kâr getirebileceğinden korkuyor. Sonuçta bu yılın başlarında büyük gelir elde etmesi beklenen diğer gişe filmleri beklentileri karşılayamadı.

Başrollerini Barbie'den Ryan Gosling ve Oppenheimer'dan Emily Blunt'un paylaştığı gösterişli aksiyon filmi Stuntman (The Fall Guy), hem Amerika Birleşik Devletleri'nde hem de dünya çapında büyük bir hit olacaktı, ancak işler planlandığı gibi gitmedi. Mayıs ayı başında vizyona girdiğinden bu yana, 150 milyon dolarlık bir bütçeye karşılık dünya çapında 170,4 milyon dolar hasılat elde etti.

Yılın en çok beklenen filmlerinden biri olan “Furiosa: A Mad Max Epic”, yapım bütçesinin çok altında, yaklaşık 160 milyon dolar hasılat elde etti.

Ancak bu yıl Hollywood için her şey kötü bir haber değil. “Godzilla” olmasına rağmen.

Inside Out 2'nin beklentileri aşan açılış hafta sonu (yurt içinde maksimum 100 milyon dolar kazanması bekleniyordu) sektördekilere kesinlikle cesaret aşılayacak. Bu aynı zamanda son dönemde kuşatma altında görünen ünlü animasyon stüdyosu Pixar'ın kaderinin değiştiğine de işaret olabilir.

Pixar, animasyon türünü yeniden tanımlayan orijinal filmlerle sektörde adından söz ettirse de 2006 yılında Disney tarafından satın alındıktan sonra şirket sahiplerinin taleplerini karşılamak zorunda kaldı.

Hikaye anlatımına titiz yaklaşımı ve şirket içi animasyon departmanıyla tanınan Pixar, Kovid-19 salgını sırasında gişe rekorları kıran proje akışının durmasının ardından dizginleri elinde tutmakta zorlandı. 2020 yapımı “Soul” filminin doğrudan Disney+'ta gösterime girmesinden bu yana Pixar, son yapımlarında gişe hasılatı açısından geçmişteki başarılarını yakalayamadı. Geçen ay bu durum Pixar'ın çalışanlarının %14'ünü işten çıkarmasına neden oldu.

Şirketin baş kreatif sorumlusu Pete Docter, Bloomberg ile yaptığı röportajda, “Stüdyonun filmleri, tek bir yönetmenin katarsis arayışı yerine, ortak bir deneyime hitap etmelidir” dedi.

Yıllardır kendine has hikayeleriyle animasyon türüne yeni bir soluk getiren Pixar, artık sonsuz devam filmleri ve bazı senaryoların yeniden yapımıyla seri üretime mahkum görünüyor. Zamanının en önemli film stüdyolarından biri olan Pixar, günümüzde hızla çoğalan diğer Hollywood stüdyoları gibi sıradanlaştı.

Inside Out 2, seriyi her yaştan izleyiciyi büyüleyecek kadar ustaca ve orijinal bir konseptle geliştiren yaratıcı bir devam filmi. Bu hafta sonunun yüksek gişe hasılatlarından gelen iyi haberler, Pixar'ın orijinal hayallerini beyazperdeye taşımak için yaratıcı ekiplerini yeniden harekete geçirebileceğine dair umutları artırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir