İklim kriziyle birlikte Bangladeş'te arsenikle kirlenmiş içme suyu krizi daha da kötüleşiyor

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

Araştırmacılar, tuz ve tatlı suyun daha fazla karışmasıyla arsenik sızıntılarının diğer ülkelerde de sağlık sorunlarına yol açabileceği konusunda uyarıyor.

REKLAM

İklim krizinden en çok etkilenmesi beklenen ülkelerden biri olan Bangladeş'te, deniz seviyesinin 2050 yılına kadar yarım metre yükselerek karaların yaklaşık %11'ini kaplaması bekleniyor.

Her yıl giderek yoğunlaşan muson yağmurları ülkenin yaklaşık beşte birini sular altında bırakarak binlerce aileyi evlerini terk etmek zorunda bırakıyor.

Ancak bu felaketler aynı zamanda Bangladeş halkı için daha da ölümcül bir risk oluşturuyor: içme suyunda arsenik kirliliği.

Kuyular ülke nüfusunun neredeyse tamamının ana su kaynağı olmasına rağmen bunların yaklaşık %49'u aşırı miktarda arsenik içeriyor.

Yeni bir çalışma, iklim krizinin durumu daha da kötüleştirdiğini ve Bangladeş'te yaklaşmakta olan bir halk sağlığı krizinin göstergesi olduğunu ortaya çıkardı.

Temiz suya erişimi artırmak için çalışan uluslararası bir yardım kuruluşu olan WaterAid Bangladeş'in teknik direktörü Tahmidul İslam, euronews'e temel hijyen ve sanitasyon tesislerine verdiği demeçte, “Arsenik ve iklim değişikliği gibi sorunlar, Bangladeş'te zaten zor olan durumu daha da kötüleştiriyor.” İşleri daha da kötüleştiriyor. Dedi.

Artan kasırgalar, seller ve kavurucu sıcaklar evleri, kanalizasyonları, yolları ve tarım arazilerini yok ediyor. Bu durum öncelikle temiz su kaynaklarını etkiliyor ve yaklaşık 26 milyon insanın hayatta kalma mücadelesi vererek tuzlu suya maruz kalmasına neden oluyor.

Bangladeş'in içme suyu neden arsenikle zehirleniyor?

Arsenik, Bangladeş, Arjantin, Kamboçya, Şili, Çin, Hindistan, Meksika, Pakistan, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Vietnam gibi ülkelerin yeraltı sularında doğal olarak yüksek miktarlarda bulunur.

Bangladeş'in bu kanserojenle ilgili sorunu, su kaynaklı hastalıkların yayıldığı kirli yüzey sularını içmekten nüfusu caydırmak için yoğun çabaların sarf edildiği 1970'lere kadar uzanıyor.

Hükümet, Birleşmiş Milletler (BM) insani yardım kuruluşları ve sivil toplum kuruluşları ülkede yaklaşık 10 milyon içme suyu kuyusu açarak çok yüksek olan bebek ölüm oranını azaltmayı başardı.

Ancak 1990'lı yıllarda tortul kayalardan alınan suyun yüksek düzeyde inorganik arsenik içerdiği anlaşıldı. Bangladeş'in 165 milyonluk nüfusunun yaklaşık %97'si hâlâ kuyulardan su içiyor.

Bilim insanları 2002Tarafından yapılan bir araştırmaya göre, Bangladeş nüfusunun neredeyse yarısı, arsenik konsantrasyonu Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) belirttiği litre başına 10 mikrogram (μg/L) değerini aşan kuyu suyu içiyor.

Kronik arsenik zehirlenmesi insanların avuç içi ve ayaklarında cilt lezyonlarına neden olur ve vücutta arsenik birikmesi kanser riskini artırır. Arseniğin kalp-damar hastalıkları ve diyabetle ilişkilendirilmesinin yanı sıra, genç yaşlardan itibaren arseniğe maruz kalan kişilerin bilişsel gelişimini de olumsuz etkilediği söyleniyor.

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Norwich Üniversitesi'nden Dr. Seth Frisbie, iklim değişikliğinin zaten kritik derecede tehlike altında olan bu su kaynağı üzerindeki etkisini görmek için PLOS ONE dergisinde yazıyor. yayınlanan yeni araştırmalara yol açtı.

İklim değişikliği arsenik zehirlenmesini nasıl daha kötü hale getiriyor?

Bilim adamları artan miktarda arsenik miktarının yükselen deniz seviyeleriyle ve daha şiddetli su baskınlarıyla doğrudan bağlantılı olduğunu söylüyor.

Frisbie'nin ekibi Bangladeş genelinde içme suyu örnekleri topladı ve arsenik konsantrasyonunun yanı sıra çözünmüş oksijen ve diğer elementlerin konsantrasyonunu da test etti.

Araştırmacılar, çözünmüş oksijen konsantrasyonları azaldıkça arsenik konsantrasyonlarının arttığını buldu; bu, artan deniz seviyelerinin neden olabileceği bir olgudur.

“İndirgeme” ve “tuz etkisi” olarak bilinen iki kimyasal süreç, tuzlu suyun akifere girmesiyle çökeltilerden daha fazla arseniğin salınmasına neden olur.

REKLAM

Frisbie, çalışmasında “Arsenik maruziyetindeki bu artışın, kronik arsenik zehirlenmesine bağlı mortalite ve morbiditeyi artırması bekleniyor” diye yazdı. o yazdı.

Frisbie, İngiliz The Independent gazetesine, ortaya çıkan krizin sadece Bangladeş'le sınırlı olmadığını belirterek şunları söyledi: “Deniz seviyelerinin yükselmesiyle oluşan ve çökeltilerdeki arseniklerin Bangladeş'in içme suyuna salınmasına neden olan kimyasal süreçlerin aynısı, büyük olasılıkla aynı zamanda Bangladeş'in içme suyundaki çökeltilerden de arsenik salacak. Batı Bengal”. su.” dedi.

Gazeteye göre bilim insanları, yeraltı suyu kirliliğini önlemek için su arıtma teknolojileri ve altyapı gibi çözümlerin daha hızlı yaygınlaştırılması çağrısında bulundu.

Tahmidul İslam, “Yeraltı suyu, iklim değişikliğine karşı dünyanın sigorta poliçesi olabilir ve milyonlarca insanın hayatını kurtarabilir” dedi ve yer altı suyunun geliştirilmesinde daha iyi yeraltı suyu haritalaması ve yer tespiti için izleme gibi sorumlu yatırımlara acil ihtiyaç olduğunu ekledi. kaliteli yeraltı suyunun mevcut olduğu ve çıkarılabileceği, böylece herkesin yakınlarda temiz su bulunabileceğini beyan edebileceği bir yer.

WaterAid adlı yardım kuruluşu, dünya liderlerini temiz suya, yeterli sanitasyona ve iyi hijyene yatırım yapmaya ve bağlama özel teknolojileri tanıtmak için topluluklarla birlikte çalışmaya çağırıyor. Bu teknolojiler arasında yağmur suyu toplama sistemleri, ters ozmoz sistemleri, iklime dayanıklı tuvaletler ve dışkı çamuru arıtma tesisleri yer alıyor.

REKLAM

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir