Gözler Merkez Bankası'nda

Geçtiğimiz hafta ABD enflasyonunun beklentilerin altında kalmasıyla Fed'in Eylül ayında faiz indirimi yapacağı beklentisi güçlenirken, bankanın Çarşamba günü açıklanacak son toplantısının tutanakları ve Fed yetkililerinin hafta boyunca yoğun sözlü yönlendirmeleri odak noktası oldu. yatırımcıların.

Ülkede tüketici fiyatları endeksi (TÜFE) nisan ayında aylık %0,3 ile beklentilerin altında yükselirken, yıllık %3,4 ile beklentiler doğrultusunda arttı. Mart ayında tüketici fiyatları endeksi aylık yüzde 0,4, yıllık ise yüzde 3,5 arttı.

Fed Başkanı Jerome Powell ve banka yetkililerinin geçen hafta “temkinli” rehberlik yaptığını hatırlatan analistler, bankanın ileriye dönük olarak hangi adımları atacağına dair ipuçlarının bu haftaki sözlü rehberlikte ve son Fed toplantı tutanaklarında aranacağını söyledi.

Fed eylül ayında faiz indirimine gidecek

Bu gelişmelerin ardından para piyasalarında fiyatlar Fed'in Eylül ayında ilk faiz indirimini yapma ihtimalinin %65 olduğunu öngörüyor.

Öte yandan Cuma gününü yaklaşık 4 baz puan yükselişle %4,42 seviyesinde tamamlayan ABD 10 yıllık tahvil faizleri, yeni haftaya %4,41 seviyesinden başladı.

Bugün ons altının fiyatı önceki kapanışa göre yüzde 1,4 artışla rekor kırarak 2.450 dolara ulaşırken, dolar endeksi yüzde 0,1 düşüşle 104,4 seviyesinde bulunuyor.

Ortadoğu'daki gelişmeler yakından takip edilirken İran devlet televizyonu, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahian'ın helikopter kazasında hayatını kaybettiğini duyurdu.

Suudi Basın Ajansı'nın haberine göre, Suudi Arabistan Kralı Salman Bin Abdülaziz'in de akciğer rahatsızlığı nedeniyle tedavi göreceği açıklandı.

Yatırımcıların gözü açıklanacak verilere odaklandı

Bu gelişmelerle birlikte yükseliş eğilimini üst üste dördüncü işlem gününde de sürdüren Brent petrolün varil fiyatı yüzde 0,2 artarak 83,9 dolardan işlem görürken, geçen hafta yüzde 10'un üzerinde değer kazanarak yükselişini sonlandıran bakır poundu da 83,9 dolardan işlem gördü. Haftada 5,13$'da bulunan hisse şu anda %0 seviyesinde ve 0,6 artışla 5,16$'da alıcı buluyor.

Cuma günü New York Borsası'nın Nasdaq endeksi yüzde 0,07 düşerken, S&P 500 endeksi yüzde 0,12 ve Dow Jones endeksi yüzde 0,34 yükseldi. Böylelikle Dow Jones endeksi tarihinde ilk kez 40.000 puanın üzerinde kapandı. ABD'de endeks vadeli kontratları yeni haftaya olumlu başladı.

Avrupa borsalarında geçtiğimiz haftanın son işlem gününde olumsuz bir seyir görülürken, bölgede bu hafta açıklanacak yoğun veri gündemi yatırımcıların dikkatini çekti.

Analistler, bölgede ekonomik aktivitenin korkulan gücünü kaybetmediğini ve enflasyonun beklendiği gibi yavaşladığını gösteren verilerin Avrupa Merkez Bankası (ECB) politika yapıcısına güven verdiğini söyledi.

Bu gelişmelerin ardından ECB'nin önümüzdeki ay faiz indirimine gideceği kesinleşirken, para piyasalarındaki fiyatlar bankanın bu yıl toplamda üç faiz indirimi yapabileceğine işaret ediyor.

Analistler, bu hafta İngiltere'de enflasyon, Almanya'da ise büyüme verilerinin yanı sıra ECB'nin son toplantısına ilişkin yayınlayacağı tutanakların piyasalarda volatiliteyi artırabileceğine dikkat çekerek, bu verilerin atılacak adımlara ilişkin sinyaller verebileceğini söyledi. gelecekte merkez bankalarının alması gerekenler.

Öte yandan bugün tatil nedeniyle Euro Bölgesi borsalarında işlem yapılamayacak.

Cuma günü İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,22, İtalya'da MIB 30 endeksi yüzde 0,03, Almanya'da DAX 40 endeksi yüzde 0,18 ve Fransa'da CAC endeksi 40 yüzde 0,26 düştü. Avrupa'da endeks vadeli kontratları yeni haftaya olumlu başladı.

Asya borsalarında olumlu bir trend hakim olurken, Çin Halk Bankası (PBoC) bugün bir yıllık ve beş yıllık gösterge borç verme faiz oranlarını (LPR) beklentilere paralel olarak sırasıyla %3,45 ve %3,95 seviyesinde sabit tuttu.

Analistler, ABD borsalarındaki güçlü risk iştahının da Asya'ya kaydığını, üçüncül sanayi faaliyeti endeksi, makine siparişleri, dış ticaret dengesi ve özellikle Japonya'da bu hafta sonunda açıklanacak Tüketici fiyatları endeksine ilişkin verilerin, yatırımcıların ilgi odağı haline geldi.

Öte yandan dolar/yen paritesi üst üste üçüncü işlem gününde de yükselişini sürdürdü ve bugün %0,1 artışla 155,8 seviyesinde işlem görüyor.

Kapanışa doğru Japonya'da Nikkei 225 Endeksi %0,9, Güney Kore'de Kospi Endeksi %0,6, Çin'de Şanghay Bileşik Endeksi %0,4 ve Hong Kong Hang Seng Endeksi %0,5 yükseldi.

Cuma günü yurt genelinde olumlu bir seyir izleyen Borsa İstanbul BIST 100 endeksi, günü bir önceki kapanışa göre %3,14 artışla 10.643,58 puandan tamamlayarak tüm zamanların en yüksek kapanışını gerçekleştirerek en yüksek seviye rekorunu da kırdı. 10.652,28 puanda.

Mayıs ayı faiz kararı perşembe günü açıklanacak

Analistler, TCMB'nin Perşembe günkü Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında açıklayacağı faiz kararının yatırımcıların dikkatini çektiğini söyledi.

AA Finans'ın beklenti anketine katılan ekonomistlerin tamamı TCMB'nin politika faizini %50'de sabit tutmasını beklerken, ekonomistlerin yıl sonu politika faizi beklentilerinin medyanı %45 olarak hesaplandı.

Öte yandan Türkiye'nin 5 yıllık kredi risk primi (CDS) geçen hafta 266,46 baz puanla Şubat 2020'den bu yana en düşük seviyesine gerileyerek yeni haftaya 268,5 seviyesinden başladı.

Dolar/TL, cuma günü satıcılı bir seyir izleyerek günü bir önceki kapanışın %0,2 altında 32.2051 seviyesinde tamamladıktan sonra bugün bankalararası piyasada 32.2150 seviyesinde işlem görüyor.

Bugün yurt dışında veri gündeminin sakin olduğunu, yurt içinde ise uluslararası yatırım pozisyonu ve yurt dışı üretici fiyatları endeksine (ÜFE) ilişkin verilerin takip edileceğini söyleyen analistler, teknik olarak BIST 100 endeksinde 10.700 ve 10.800 puanın direnç, 10.600 ve 10.600 puanın ise direnç olduğunu kaydetti. 10.500 puan destektir.

Bugün piyasalarda takip edilecek veriler şöyle:

10.00 Türkiye, Mart ayı uluslararası yatırım pozisyonu

10.00 Türkiye, Nisan ayı dış ÜFE

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir