Gazze'de sağlık hizmetleri devre dışı

Gazze'deki Hükümet Basın Bürosu'ndan yapılan açıklamada, sağlık hizmetlerinin kesintiye uğraması nedeniyle 700 bin kişiyi tehdit eden bir insani felakete karşı uyarıda bulunuldu.

Açıklamada, kuzey Gazze Şeridi ve Gazze Şehri'nde sağlık hizmetlerinin kesintiye uğradığına dikkat çekilerek, İsrail işgalinin sağlık ve tıp başta olmak üzere Filistin halkının tüm yaşam olanaklarını yok etmeye devam ettiği vurgulanıyor.

Açıklamada, özellikle Kemal Advan Hastanesi'nin hizmet dışı kalması ve İsrail El-Awde Hastanesi'nin engellenmesi nedeniyle Gazze Şeridi'nin kuzeyi ve Gazze şehrinin sağlık hizmeti sunma kapasitesini kaybettiği belirtildi. ordu.

Birleşmiş Milletler ve uluslararası kuruluşlara müdahale çağrısında bulunulan açıklamada, sağlık sistemi ve çalışanlarının gözaltına alınması, zulme uğraması ve öldürülmesi yerine korunması ve görevlerini yerine getirmesine fırsat verilmesinin zorunlu olduğu vurgulandı. işgalcilerden.

Gazze Şeridi'nin kuzeyinde faaliyet gösteren son sağlık merkezi olan Kemal Advan Hastanesi'nin acil odası ve hasta barınağı, dün İsrail ordusunun topçu ateşi sonucu ağır hasar gördü.

İsrail ordusunun saldırı ve hastane çevresini abluka altına alması üzerine hastane yönetimi, 12 Aralık 2023'te olduğu gibi hastaneye yeniden baskın yapılması veya hastaneyi hedef alma korkusuyla yaralıları, hastaları ve sağlık ekiplerini tahliye etme kararı aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir