Fed kritik faiz kararını açıkladı

ABD Merkez Bankası faiz oranını %5,50'de sabit tuttu. Fed Başkanı Jerome Powell, faiz kararı sonrasında düzenlediği basın toplantısında enflasyonun hâlâ yüksek olduğunu vurguladı.

Piyasaların merakla beklediği faiz kararı açıklandı. Fed faiz oranını değiştirmeyerek yüzde 5,50'de bıraktı. Fed bu kararı oybirliğiyle aldı.

Toplantı notlarında enflasyona bir kez daha geniş yer verildi. Fed, enflasyon yüzde 2 hedefine doğru sürdürülebilir bir şekilde hareket edene kadar faiz oranlarını düşürmeyeceğini söyledi.

Federal Açık Piyasa Komitesi'nin ABD'deki toplantısının metni şöyle:

ABD'de Federal Açık Piyasa Komitesi'nin bugün sonuçlanan iki günlük toplantısının ardından yapılan açıklamanın tam metni şöyle:

Son göstergeler ekonomik faaliyetlerin hızlı bir şekilde genişlemeye devam ettiğini gösteriyor.

İstihdam artışı güçlü kalmaya devam etti ve işsizlik oranı düşük kaldı. Enflasyon geçtiğimiz yıl düştü ancak yüksek kaldı. Son aylarda Komite'nin %2'lik enflasyon hedefine yönelik herhangi bir ilerleme kaydedilmemiştir.

Komite, uzun vadede maksimum istihdama ve %2 enflasyona ulaşmayı hedefliyor. Kurul, istihdam ve enflasyon hedeflerine ulaşmaya yönelik risklerin geçen yıl daha iyi dengeye doğru kaydığını değerlendiriyor.

Ekonomik görünüm belirsizdir ve Konsey enflasyon riskleri konusunda son derece temkinli olmaya devam etmektedir. Komite, hedeflerine ulaşmak amacıyla federal fon oranı hedef aralığını yüzde 5-1/4 ile 5-1/2 arasında tutmaya karar verdi.

Federal fon oranı hedef aralığına yönelik herhangi bir ayarlamayı değerlendirirken Komite, gelen verileri, gelişen görünümü ve risk dengesini dikkatle değerlendirecektir.

Komite, enflasyonun sürdürülebilir bir şekilde %2'ye yakın hareket edeceğine dair daha fazla güven oluşana kadar hedef aralığını düşürmeyi uygun görmüyor. Ayrıca Komite, Hazine tahvilleri, kurum borçları ve kurum ipoteğine dayalı menkul kıymet stoklarını azaltmaya devam edecek. Haziran ayından itibaren Komite, Hazine tahvillerinin aylık itfa limitini 60 milyar dolardan 25 milyar dolara düşürerek menkul kıymet varlıklarındaki düşüş hızını yavaşlatacak. Komite, acente borcu ve acente ipoteğine dayalı menkul kıymetler üzerindeki maksimum aylık geri ödeme limitini 35 milyar $'da tutacak ve bu limiti aşan (daha fazla) anapara ödemelerini Hazine tahvillerine yeniden yatıracaktır.

Komite, enflasyonun %2 hedefine döndürülmesi konusundaki kararlılığını sürdürüyor. Konsey, para politikasının uygun duruşunu değerlendirirken, gelen bilgilerin ekonomik görünüm üzerindeki etkilerini izlemeye devam edecek. Konsey, hedeflerine ulaşılmasını engelleyebilecek risklerin ortaya çıkması durumunda para politikasının duruşunu uygun şekilde ayarlamaya hazır olacaktır. Konseyin değerlendirmeleri, işgücü piyasası koşulları, enflasyon baskıları ve beklentilerin yanı sıra finansal ve uluslararası gelişmeler de dahil olmak üzere geniş bir yelpazedeki bilgileri dikkate alacak.

“ENFLASYON HALA YÜKSEK”

Fed Başkanı Jerome Powell, faiz kararı sonrasında düzenlediği basın toplantısında enflasyonun hâlâ yüksek olduğunu vurguladı.

Fed Başkanı Powell'ın açıklamaları şöyle:

Enflasyon risklerine karşı son derece tetikteyiz. Enflasyon geçen yıl önemli ölçüde düştü, ancak hala çok yüksek. Enflasyon geçen yıl önemli ölçüde düştü, ancak hala çok yüksek. Yurt içi özel sektörün nihai alımları geçen yılın ikinci yarısındaki güçlü seyrini sürdürüyor. Fed yetkilileri yüksek enflasyonun yarattığı zorlukların farkında. Bu yılki enflasyon rakamları beklenenin üzerinde. Politika adımlarımıza fiyat istikrarı ve maksimum istihdam hedeflerimiz yön vermektedir. Enflasyonun düşeceğine inanıyoruz ancak bu muhtemelen beklenenden daha uzun sürecek. Bütçe varlıklarındaki toplam azalma ayda yaklaşık 40 milyar dolar olacak.

“PARA POLİTİKASI İYİ DURUMDA”

Bir sonraki politika adımının zam olması pek olası değil. Politikanın zaman içinde enflasyonu %2 hedefine doğru itecek kadar sıkı olduğuna inanıyoruz. Politikanın, ekonominin izleyebileceği farklı yolları ele alacak şekilde iyi konumlandırıldığına inanıyoruz. Politikanın oranları artıracak kadar kısıtlayıcı olmadığına dair ikna edici kanıtlara ihtiyaç var. İşgücü piyasasındaki beklenmedik bir zayıflama, faiz indirimlerini tetikleyebilir. Büyümenin hala güçlü olabileceğini ya da işgücü piyasasının ve enflasyonun düşmeye devam edebileceğini göz ardı etmiyoruz. Finansal koşullardaki gevşeme ile enflasyon arasında net bir bağlantı yok. Faiz kararının merkezinde gelecekteki enflasyon verileri yer alacak.

“FAİZ İNDİRİMİNİN BAŞLAMASI NE KADAR SÜRER BİLMİYORUM”

Faiz indirimi enflasyonun düştüğüne dair daha fazla güven gerektiriyor ve ilk çeyrekte herhangi bir ilerleme görmedik. Faiz indirimine başlamanın ne kadar süreceğini bilmiyorum. Enflasyon hedefine ulaşmak için ücret artışlarının daha sürdürülebilir seviyelere doğru yavaşladığını görmemiz gerekecek. Enflasyonun düşeceğine olan güvenim eskisinden daha düşük. Ancak bu yıl enflasyonun tekrar düşeceğini tahmin ediyorum.

Faiz oranlarını düşürmenin veya düşürmemenin yolları var ve hangi yolun izleneceği gelecek verilere bağlı. Meteorologların ekonominin durumunu tahmin etmesi çok zordur.

STAGFLASYON İDDİALARI

ABD ekonomisinden gelen verilere baktığımda stagflasyon söylentilerinin nereden geldiğini anlamıyorum. Bu yıl enflasyonda yeterli ilerlemeyi görebilir miyiz bilmiyorum. Göç nedeniyle Amerikan ekonomisinin üretim potansiyelinin önemli ölçüde arttığını görüyoruz. Göç başlangıçta ekonomide talepten daha fazla arz yaratabilir. Göç uzun vadede enflasyonu etkilemez. Daraltıcı para politikasının işini yapabilmesi için daha fazla zamana ihtiyacı vardır. Kararlarımızda siyasi gelişmeleri dikkate almayacağız. Seçimleri kararlara dahil etmek doğru kararı verme şansını azaltır. Enflasyonu düşürmenin ne kadar süreceği ve ne kadar sabırlı olmamız gerektiği verilere bağlı. Verimliliğin üzerindeki ücret artışları zamanla enflasyonist baskılar yaratır. Zaman alacak ama enflasyonu yüzde 2'ye çıkaracağız.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir