Eski Meta mühendisi, “Gazze savaşının içeriğine zarar vermek” suçlamasıyla şirkete dava açtı

Facebook, Instagram ve WhatsApp gibi platformları bünyesinde barındıran Meta, Gazze'de savaşın başlamasından bu yana bombardıman altındaki Filistinlilere destek veren ifadeleri ve paylaşımları sürekli olarak baskılamak ve sansürlemekle suçlanıyor.

REKLAM

Facebook, Instagram, WhatsApp ve Oculus gibi sosyal medya platformlarına ev sahipliği yapan Meta hakkında, “Gazze savaşıyla ilgili içeriklere karşı önyargılı olduğu” iddiasıyla dava açıldı.

Dava, eski bir Meta çalışanı olan Filistinli Amerikalı mühendis Ferras Hamad tarafından açıldı.

Hamad, Meta'nın kendisini “Filistinlilerin Instagram gönderilerinin gizlenmesine neden olan hataları düzeltmeye yardım etmeye çalıştığı için” kovduğunu söyledi.

2021'den bu yana şirketin makine öğrenimi ekibinde çalıştığını iddia eden Hamad, Meta'nın kendisini Şubat ayında kovduğunu söyledi.

Kaliforniya Eyalet Mahkemesi'ne sunulan dilekçede, sosyal medya devi hakkında “ayrımcılık”, “haksız fesih” ve “diğer haksız uygulamalar” iddiaları öne sürüldü.

Hamad şikayetinde Meta'yı “Filistinlilere karşı önyargılı olmakla” suçladı. Hatta şirketin Gazze'deki yakınlarının ölümlerinden bahseden iç yazışmaları bile sildiğini ve Filistin bayrağı emojisinin kullanımına ilişkin soruşturma yürüttüğünü ekledi.

İddianameye göre şirket, benzer bağlamlarda İsrail veya Ukrayna bayrağı emojilerini paylaşan diğer çalışanlar hakkında böyle bir soruşturma başlatmadı.

Meta, Reuters'in Hamad'a yönelik iddiaları hakkında yorum yapmadı.

Hamad'ın suçlamaları, insan hakları örgütlerinin Meta'nın platformlarında yayınlanan İsrail ve Filistin hakkındaki içeriği denetleme çabalarına yönelik uzun süredir devam eden eleştirilerinin sonuncusu. Öte yandan şirketin 2021 yılında yaptırdığı harici bir soruşturmayı da içeriyor.

İsrail'in 7 Ekim 2023'teki Hamas saldırısına “misilleme” olarak başlattığı savaşta Gazze'de şu ana kadar 36 binden fazla kişi hayatını kaybetti. Başta kadın ve çocuklar olmak üzere onbinlerce kişi yaralandı, yüzlerce kişi hayatını kaybetti. binlerce Filistinli mülteci durumuna düştü. BM'ye göre açlık ve kıtlığın etkilediği bölgede ciddi bir insani kriz yaşanıyor.

Şirket, savaşın başlamasından bu yana bombardıman altındaki Filistinlileri destekleyen ifade ve paylaşımlara defalarca müdahale etmekle suçlanıyor.

Bu yılın başlarında yaklaşık 200 Meta çalışanı, CEO Mark Zuckerberg ve diğer yöneticilere yazdığı açık mektupta benzer tepkileri dile getirmişti.

Hamad, görevden alınmasının SEV “site etkinliği” olarak bilinen ve Aralık ayında Meta'nın platformlarındaki ciddi sorunları çözmek için uygulamaya konulan acil durum prosedüründen kaynaklandığını söyledi.

Ferras Hamad'ın şikayetinde, SEV'in Filistinli Instagram kullanıcılarının paylaştığı içeriklere yönelik kısıtlamaları ele alırken, gönderilerin aramalarda ve akışlarda görünmesini engelleyen usulsüzlüklerin tespit edildiği belirtildi.

Bir vakada şikayet, Filistinli foto muhabiri Motaz Azaiza tarafından yayınlanan kısa bir videonun, Gazze'de yıkılmış bir binayı göstermesine rağmen yanlışlıkla “pornografik” olarak sınıflandırıldığını ortaya çıkardı.

Mühendis Hamad, SEV'in durumu ve kararla işbirliği yapmaya yetkili olup olmadığı konusunda diğer çalışanlardan çelişkili rehberlik aldığını ancak daha önce İsrail, Gazze ve Ukrayna ile ilgili olanlar da dahil olmak üzere benzer hassas SEV'ler üzerinde çalıştığını söyledi.

Müdürünün daha sonra SEV'in ticari fonksiyonunun bir parçası olduğunu yazılı olarak doğruladığını söyledi.

Kısa bir süre sonra bir Meta yöneticisinin kendisine bir soruşturmaya konu olduğunu söylediği iddia edildi, bunun sonucunda Hamad “iç ayrımcılık” nedeniyle şikayette bulundu ve günler sonra kovuldu.

REKLAM

Hamad, Meta'nın kendisine, çalışanların kişisel olarak tanıdıkları kişilerin hesaplarıyla ilgili konularda çalışmasını yasaklayan bir politikayı ihlal ettiği için kovulduğunu söylediğini ve foto muhabiri Azaiza'dan alıntı yaptığını söyledi.

Hamad, Motaz Azaiza ile herhangi bir kişisel bağı veya bağı bulunmadığını da sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir