DMM'den 'gezgin, usta ve usta eğitmen' belgeleriyle ilgili uyarı

DMM sosyal hesabından yapılan açıklamada, yönetimi altında bulunan MESEM'in alan ve şubelerinde tüm eğitim süreci boyunca yapılan sınavlarda başarılı olanlara işçi, usta ve usta öğretici sertifikaları verildiği belirtildi. Mesleki Eğitim Kanunu uyarınca Milli Eğitim Bakanlığı'nın sorumluluğunda olup, bu merkezlerin programını uygulayan Anadolu mesleki ve teknik liselerinde uygulanmaktadır.

Açıklamada, eğitim ve sertifikasyon süreçlerine ilişkin herhangi bir maliyetin bulunmadığı belirtilerek şu ifadelere yer verildi:

“İlgili eğitim kurumları dışında hiçbir kişi ve kuruluşun bu belgeleri verme hakkı ve yetkisi yoktur. Vatandaşların, mağdur edilmemek ve hukuki takibata uğramamak için sosyal medyadaki reklamlar yoluyla resmi ve geçerli olmayan belgeleri almaya kalkışmamaları gerekmektedir. veya bazı reklam kanalları.

Mesleki ve teknik ortaöğretim okul ve kurumları ile işçi, usta ve öğretmen belgelerinin eğitim ve sınav süreçlerine ilişkin bilgilere Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü'nün internet sitelerinden ve milli eğitim müdürlüklerinden ulaşılabilir.

“Konuyla ilgili detaylı bilgi almak isteyen vatandaşlar, kurumlarının yönetimleriyle iletişime geçebilir veya Milli Eğitim Bakanlığı İletişim Merkezi'ni 7/24 arayarak gerekli bilgiyi alabilirler.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir