Cumhurbaşkanı Erdoğan: Muhalefetle uzlaşma olur ama ittifak olmaz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ermenistan'ın Filistin'i tanıma kararından memnun olduğunu da belirtti.

REKLAM

İktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Genel Başkanı ve Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, çarşamba günü parti grup toplantısında muhalefetle uzlaşmaya açık olduklarını ancak ittifak kurmayacaklarını söyledi.

Ana muhalefetteki Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel ile yaptığı görüşmeler sonrasında ortaya çıkan “siyasetin yumuşatılması” gündemine ilişkin Erdoğan, şunları söyledi: “İktidardaki parti ile ana muhalefet partisi arasında siyasi ittifak olmayacaktır. “

Siyasette bir yumuşama olabileceğini belirten Erdoğan, şöyle konuştu: “Uzlaşma olabilir, yumuşama olabilir ama ittifak olamaz. Zaten biz böyle bir çaba göstermiyoruz. Siyasette yumuşama, 'normalleşme' çabamız” Muhataplara göre bu bizimki gibi aslında muhalefeti normalleştirme girişimidir.”

“Gerginlik siyasetini bırakın”

CHP'yle görüşmesinin ardından kamuoyuna açıklanan açıklamalara değinen Erdoğan, CHP'ye “gerginlik siyasetinden vazgeçmesi” çağrısında bulundu.

“22 yıldır CHP'den hiçbir hoşgörü ve nezaket görmedik ve bu yüzden hiçbir şey kaybetmedik. Bugün biz, CHP'nin gerilim siyasetinden vazgeçmesini istemiyoruz. Diyaloğa fırsat verme arzumuz yok. Demek ki Cumhur İttifakı'na karşı aşağılanmayı kabul edeceğiz, ama onlar boyun eğecekler. “Biz uysal koyun bile değiliz.”

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ile ittifaklarının devam etmesi için “birlik” vurgusu yapan Erdoğan, şöyle konuştu: “MHP yoldaşımızla yan yana yürüyoruz. Cumhur İttifakı dimdik ayaktadır, birdir, bütündür ve kalacaktır. firma.”

Cumhur İttifakı MHP ile AK Parti arasındaki ilişkilerde son dönemde AK-CHP görüşmelerinde “soğukluk” suçlamaları ortaya çıktı.

Ermenistan Filistin'i tanıma kararı

Son dönemde birçok ülke Filistin'i tanıma kararı alırken, Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz günlerde bu kararı veren ülkelerden biri olan Ermenistan'a duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

“Ermenistan'ın, Başbakan Paşinyan'ın önderliğinde Filistin Devleti'ni tanıma kararından memnuniyet duyuyoruz.”

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını kınayan Erdoğan, “Filistin'i koruyacağız” dedi.

Erdoğan, daha fazla ülkenin Filistin'i tanımasının önemini vurguladı.

“İsrail'in hukuksuzluğuna verilecek en etkili cevabın Filistin Devleti'nin tanınması olduğunun altını çizdik. Norveç, İrlanda ve Slovenya'nın gösterdiği vicdanlı tutumun tüm Avrupa'ya örnek olmasını umuyoruz. Bunun sağlanması için temaslarımıza devam edeceğiz. çok daha fazla ülkenin Filistin'i tanımasını sağladık.”

İsrail'in Lübnan'daki hedefi

Lübnan'da İsrail ile İran destekli Hizbullah örgütü arasında çatışmalar devam ederken, İsrail'in Lübnan'a operasyon düzenleyebileceği yönünde söylentiler dolaşıyor.

Erdoğan, Lübnan'a yapılabilecek bir operasyona ilişkin ise, “İsrail artık gözünü Lübnan'a dikmiş durumda” dedi.

“Söze gelince özgürlükten, insan haklarından, adaletten bahseden devletlerin Netanyahu gibi bir psikopatın esiri olması, Netanyahu'nun Batı'nın rızasıyla bölgeye savaş yayma planlarının son derece ciddi ve acıklı bir durumdur. Türkiye'yi, kardeş Lübnan halkını ve “Bölgedeki diğer ülkeleri de Lübnan'la dayanışmaya davet ediyorum”.

İsrail ile Gazze Şeridi'ni yöneten Hamas arasında çatışmalar 7 Ekim'de yeniden alevlendi.

İsrail sınırını geçerek baskın düzenleyen Hamas militanları, 7 Ekim'de gerçekleştirdiği saldırıda çoğu sivil olmak üzere 1.200'e yakın kişiyi öldürmüş, 250'ye yakın kişiyi de rehin almıştı. Rehinelerin yaklaşık yarısı Kasım ayında, bir haftalık ateşkes sırasında İsrail'in elinde bulunan Filistinli mahkumlarla değiştirilerek serbest bırakıldı.

İsrail, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun (BMGK) derhal ateşkes ilan etme kararına rağmen, 7 Ekim Hamas saldırısının ardından Gazze'de sivillere saldırmaya ve katliam yapmaya devam etmesi nedeniyle uluslararası kınamayla karşı karşıya kaldı.

REKLAM

Gazze sağlık yetkililerine göre, İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze'ye yönelik saldırılarında çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 37.100'den fazla Filistinli öldürüldü ve yaklaşık 84.700 kişi de yaralandı.

Yıkılan Gazze'nin pek çok yerinde gıdaya, temiz suya ve ilaca ulaşmak hâlâ çok zor.

Güney Afrika'nın açtığı davada İsrail, Uluslararası Adalet Divanı'nda soykırımla suçlanıyor.

Mahkeme, Başbakan Binyamin Netanyahu yönetiminin, 6 Mayıs işgali öncesinde bir milyondan fazla Filistinlinin sığındığı güneydeki Refah kentindeki faaliyetlerini derhal durdurması gerektiğine hükmetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir