Bolivya'da darbe girişimine giden yol

Bolivya'daki başarısız darbe girişimi, ülkede uzun süredir devam eden siyasi ve ekonomik gerilimlerin sona ermesine işaret etti. Peki darbe girişimi sonrasında ne oldu?

REKLAM

Güney Amerika ülkesi Bolivya'da uzun süredir devam eden siyasi ve ekonomik gerilimler Çarşamba günü zirveye ulaştı.

General Juan Jose Zuniga liderliğindeki bir grup, “demokrasiyi yeniden tesis etmek” adına sarayı ele geçirmeyi amaçladı, ancak bu girişim geniş halk desteğinin olmaması nedeniyle başarısızlıkla sonuçlandı.

Çarşamba günü yerel saatle 15.00 sıralarında başlayan darbe girişimi üç saatte sona ererken, kendilerini sokağa davet eden Başkan Luis Arce'nin destekçileri omuzlarında Bolivya bayraklarıyla hükümet sarayı önünde toplandı. . eller.

Darbeci generale yönelik çağrısı kamuoyunun büyük bir kısmı tarafından yanıtlanan Arce, ordunun geri çekilmesini emretti ve itaatsizliği kabul etmeyeceğinin altını çizdi.

Başarısız darbe girişiminin ardından savcılığın soruşturma başlattığı ve Zuniga'nın tutuklandığı bildirildi.

Darbeye giden yol

Yavaş büyüme, yüksek enflasyon ve dolar sıkıntısı nedeniyle ekonomik zorluklarla boğuşan Bolivya'da, 2010'lu yıllarda yüzde 4'ün üzerinde büyüyen ekonomi, Kovid-19 salgınıyla birlikte çöktü. 2014 yılında emtia fiyatlarının düşmesiyle döviz rezervleri kullanılmaya başlandı ve ardından altın rezervleri tüketildi.

Başkan Arce 2020'de göreve geldiğinde, gaz üretiminin azalması ve bütçe açığı nedeniyle ülke ithalatla boğuşuyor ve benzin istasyonlarında uzun kuyruklar oluşuyordu. IMF'nin bu yıl için öngördüğü yüzde 1,6'lık büyüme oranı, salgın hariç son 25 yılın en düşük büyüme oranı.

Ekonomik krizin yanı sıra Arce ile eski lider Evo Morales arasındaki çatışmalar da siyasi huzursuzluğa neden oldu. Morales'in Kongre'deki müttefikleri, Arce'nin borç verme yoluyla ekonomik baskıyı hafifletme girişimlerini engelledi.

Bolivya, 1825'te bağımsızlığını ilan ettiğinden bu yana 190'dan fazla darbe girişimine ve devrime tanık oldu. Ülke, kentsel alanlardaki siyasi elitler ile mobilize olmuş kırsal alanlardaki siyasi elitler arasında tekrar eden bir çatışma döngüsüne tanık oldu.

2019'da Bolivya'nın ilk yerli cumhurbaşkanı olan Morales, anayasaya aykırı bir şekilde üçüncü dönem için yarışarak tartışmalı bir şekilde seçimi kazandı. Dolandırıcılık iddialarıyla dolu bu seçim, 36 kişinin ölümüne yol açan kitlesel protestolarla sonuçlandı ve Morales'in istifa edip ülkeyi terk etmesine neden oldu.

Sağ muhalefet geçici bir hükümet kurdu ve Morales'in partisi Sosyalizme Doğru Hareket (MAS) bunu darbe olarak nitelendirdi.

Morales'in halefi Arce, 2020 seçimlerini kazanarak Bolivya'ya refahı geri getireceğine söz verdi. Ancak Morales'in 2025 başkanlık seçimlerinde aday olma planları MAS içinde yoğun iç çatışmalara yol açtı. Her iki lider de destek toplamakta zorlanırken, bu siyasi mücadele hükümetin ekonomik krizi yönetme becerisini felce uğrattı.

Washington merkezli Wilson Merkezi'nin Latin Amerika Programı direktörü Benjamin Gedan yaptığı açıklamada, “Arce, Evo'nun karizmatik liderliğine ve siyasi becerilerine sahip değil. Ancak devlet aygıtını kontrol edebilir.” dedi.

Çarşamba günkü darbe girişimi hem Arce hem de Morales tarafından derhal kınandı. Bölgesel ve uluslararası liderler de Bolivya'da meşru anayasal düzenin korunması gerektiğinin altını çizdiler.

Şili Devlet Başkanı Gabriel Boric ordunun güç kullanımını kınarken Bolivya'daki yerel ve küresel güçlerin çoğu Arce'yi desteklediklerini söyledi.

Morales, X'teki paylaşımında ordunun saray önündeki Murillo Meydanı'ndaki faaliyetini de kınadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir