BM: İsrail saldırılarını yoğunlaştırırken yaklaşık 110 bin Filistinli Refah'tan ayrıldı

Birleşmiş Milletler Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) tarafından yapılan açıklamada, İsrail ordusunun saldırılarının yoğunlaşması nedeniyle zorla yerinden edilmelerin devam ettiği bildirildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “UNRWA, yaklaşık 110.000 kişinin güvenlik arayışı içinde Refah'tan kaçtığını tahmin ediyor. Ancak Gazze'de hiçbir yer güvenli değil ve yaşam koşulları da kötü. Tek umut, acil ateşkes.” ifadelerine yer verildi.

İsrail ordusu, 6 Mayıs'ta yaptığı açıklamada, zorla yerinden edilen Filistinlilerin sığındığı Refah'ın doğusundaki bazı mahallelerin boşaltılması çağrısında bulunmuş ve 7 Mayıs sabahı Gazze'deki Refah bölgesine kara saldırısı başlattığını duyurmuştu. Mısır sınır kapısının Gazze tarafını ele geçirmişti.


Gazze'de yerinden edilmiş kişilerin son sığınağı Refah

7 Ekim 2023'ten bu yana devam eden İsrail saldırıları nedeniyle yaklaşık 2,3 milyonluk Gazze Şeridi'nde 1,9 milyon kişi yerinden edildi. Bu Filistinlilerin çoğu, İsrail'in daha önce “güvenli bölge” olduğunu iddia ettiği Refah şehrine sığındı.

Gazze Şeridi'nin en güneyinde, Mısır sınırında yer alan Refah'ın nüfusu, İsrail saldırıları öncesinde 280 bin iken, bugün 5 kattan fazla artarak 1,5 milyona yaklaştı.

İsrail saldırılarından kaçarak konutların ve altyapının yetersiz olduğu Refah'a sığınan Filistinlilerin çoğu, derme çatma çadırlardan oluşan kamplarda yaşam mücadelesi veriyor.

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda en az 14 bin 944'ü çocuk ve 9 bin 849'u kadın olmak üzere 34 bin 904 Filistinli öldürüldü, 78 bin 514 kişi de yaralandı.

Enkaz altında hâlâ binlerce kişinin öldüğü söylenirken sivil altyapı da tahrip ediliyor, insanların sığındığı hastaneler ve eğitim kurumları hedef alınıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir