BM: Gazze'de sıcaklık ve kirlilik nedeniyle su kaynaklı hastalıklar yayılıyor

Birleşmiş Milletler (BM), temiz suya erişim eksikliği ve artan sıcaklıklar nedeniyle Gazze'de su kaynaklı hastalıkların yayıldığını bildirdi.

REKLAM

Gazze'de çalışan BM İnsani Yardım Koordinatörü Jamie McGoldrick, “İnsanlar ihtiyaç duyduklarından çok daha az suya erişiyor ve bunun sonucunda güvenli, temiz su eksikliği ve kötüleşen sanitasyon sistemleri nedeniyle su kaynaklı hastalıklar ortaya çıkıyor” dedi. Cuma günü Kudüs'ten dedi. dedi.

Üç aylık görev süresinin sonunda Gazze'ye yaptığı son ziyaretin ardından konuşan McGoldrick şunları söyledi: “Önümüzdeki aylarda, insanların şu anda kalabalık olduğu bölgelere suyu nasıl daha iyi sağlayabileceğimizi bulmamız gerekiyor.” dedi.

Dünya Sağlık Örgütü'ne (WHO) göre kirli su ve hijyen eksikliği kolera, ishal, dizanteri ve hepatit A gibi hastalıklara neden oluyor.

DSÖ, İsrail'in saldırılarını yoğunlaştırdığı 7 Ekim'den bu yana 345 binden fazla ishal vakasının kaydedildiğini duyurdu. DSÖ'ye göre bu vakaların 105 binden fazlası 5 yaş altı çocukları kapsıyor.

Gazze Şeridi'nin tek doğal su kaynağı, Akdeniz kıyısı boyunca Mısır'ın kuzey Sina Yarımadası'ndan Gazze'ye ve İsrail'e kadar uzanan kıyı akifer havzasıdır.

Ancak yağmur suyunun, Gazze nüfusunun ihtiyaçlarını karşılamak için yağmur suyunun yerini alabileceğinden daha hızlı bir şekilde dışarı pompalanması nedeniyle, bu akiferin kalitesi yıllar içinde önemli ölçüde kötüleşti.

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant 9 Ekim'de “Elektrik yok, su yok, yiyecek yok, yakıt yok. Her şey kapalı” dedi. Gazze Şeridi'nin hava, kara ve denizden tamamen ablukaya alındığını anlattı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir