BlackRock Bitcoin ETF'de sürekli aksiyon devam ediyor

Geçtiğimiz gün Bitcoin (BTC) yarıya indirildikten sonra spot ETF'lerden bahsedilmeye başlandı.

BlackRock'un IBIT kod adlı spot döviz fonu, neredeyse iki aydan fazla bir süredir kesintisiz giriş gördü. Bu durum analistler ve piyasa uzmanları arasında yeni tartışmalara yol açtı.

Spot ETF'lerin son durumu

Her ne kadar BTC'nin fiyat hareketi bu yarılanma ömrü boyunca yatay kalsa da bazı ayrıntılar gözden kaçmadı.

Bloomberg Intelligence'ın özel ETF analisti Eric Balchunas, X'te (eski adıyla Twitter) yaptığı bir paylaşımda ilginç bir yarılanma günü tesadüfünü ortaya çıkardı.

Bu dönüm noktası olayı yalnızca 20 Nisan'da (“4/20”) gerçekleşmekle kalmadı, bu da başlı başına bir şaka tarihidir, aynı zamanda ABD'deki en büyük spot Bitcoin ETF'si 69 gün boyunca kesintisiz giriş gördü.

Balchunas, “Biraz fazla mükemmel” diye özetledi.

Bitcoin ETF'leri, Mart ayındaki zirveden bu yana girişlerde önemli bir yavaşlama gördü. Buna rağmen, BlackRock'un yönetim altındaki varlıklar açısından en büyük ETF'si olan iShares Bitcoin Trust (IBIT), henüz tek bir gün bile çıkış görmedi.

Bu arada, İngiltere merkezli yatırım firması Farside'dan gelen en son ETF akışı verileri, momentumun geçen hafta sonuna doğru geçici olarak geri döndüğünü gösteriyor.

19 Nisan'da IBIT 30 milyon doların biraz altında gelir elde ederken, Fidelity Investments tarafından yönetilen ikinci en büyük ETF'ye yaklaşık 55 milyon dolarlık giriş geldi.

Tartışmalı Grayscale Bitcoin Trust'tan (GBTC) çıkışlar 45,8 milyon dolarda mütevazı kaldı.

Bitcoin ETF akışları (ekran görüntüsü). Kaynak: Farside

Bitcoin ETF'lerin performansı tartışma konusu

Bu arada, son Form 13F başvuruları, Bitcoin ETF'lerinin ana akım yatırımcılara nüfuz edemediğine dair endişeleri artırdı.

Makro araştırma şirketi Biacno Research'ün kurucusu Jim Bianco, ilk çeyrek verilerini değerlendirirken bunu “hayal kırıklığı” olarak nitelendirdi.

“Gerçekleşmemiş kazanımlar hızla azalıyor.”

Bitcoin ETF'lerinin kümülatif akışları. Kaynak: Jim Bianco/X

Bunun yerine Balchunas, varlık yöneticilerinin ürünlere “acı sos” muamelesi yapmasını önerdi. Analist, bir yazınızda “IBIT'in şu anda açıklanan 60 civarında sahibi var, ancak bunlar toplam hisselerin yalnızca %0,4'ünü temsil ediyor” dedi.

“Lokmaların çoğu küçük olsa da balıklar da az. Bu da günlük işlem sayısının fazla olması ve bunun 60-40 kişiye acı sos olarak kullanılacağı tezimiz ile tutarlı, az bir lokma ekleyeyim.” “

Bu yazı yatırım tavsiyesi veya tavsiyesi içermemektedir. Her yatırım ve ticaret hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir