Beyaz Saray, Ay saatini belirleme görevini NASA'ya emanet etti, Ay'da zaman daha hızlı geçiyor

NASA'nın 2026'nın sonuna kadar Ay Zamanı Koordineli (LTC) olarak adlandırılan ayarlamayı yapması gerekiyor.

REKLAM

ABD'de Beyaz Saray yönetimi, Ay'daki saatin belirlenmesi konusunda Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi'ni (NASA) görevlendirdi.

ABD Bilim ve Teknoloji Politikası Ofisi (OSTP) başkanı tarafından gönderilen bir notta, uzay ajansından Ay merkezli bir zaman referans sistemi oluşturmak için diğer ABD ve uluslararası kurumlarla işbirliği yapması istendi.

NASA'nın 2026'nın sonuna kadar Ay Zamanı Koordineli (LTC) olarak adlandırılan ayarlamayı yapması gerekiyor.

Bu, Dünya'daki gibi kesin bir zaman dilimi değil, Ay için kesin bir zaman çerçevesi çizmek için yapılır.

Ay'da zaman daha hızlı geçiyor

Ay'da yer çekimi daha düşük olduğundan zaman Dünya'ya göre biraz daha hızlı akar.

LTC, aşırı hassasiyet gerektiren ay uzay araçlarının ve uyduların zamanlaması için bir referans noktası sağlayacak.

NASA'nın kıdemli iletişim yöneticisi Kevin Coggins, “Ay'daki atom saati, Dünya'daki saatten farklı bir hızda çalışıyor. Ay veya Mars gibi başka bir cisme gittiğinizde, her birinin kendi kalp atışına sahip olması mantıklı” dedi. . ve navigasyon subayı.

NASA, Eylül 2026'dan itibaren Artemis programı aracılığıyla ay yüzeyine astronot misyonları göndermeyi planlıyor; Bu program aynı zamanda Mars'a yapılacak gelecekteki misyonların temelini atmaya yardımcı olabilecek Ay'da bilimsel bir üs oluşturulmasını da içeriyor.

Bu çabaya onlarca şirket, uzay aracı ve ülke katılıyor.

Bir OSTP yetkilisi Reuters'e, birleşik bir ay zamanı standardı olmadan, uzay araçları arasındaki veri aktarımlarının güvenli olmasını ve Dünya, ay uyduları, üsler ve astronotlar arasındaki iletişimin senkronize olmasını sağlamanın zor olacağını söyledi.

Yetkili, zamansal tutarsızlıkların Ay'daki veya Ay çevresindeki yörüngedeki konumların haritalanması ve konumlandırılmasında da hatalara yol açabileceğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir