Bakan Uraloğlu duyurdu: Elektronik imzadan sonra elektronik mühür gelir

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, elektronik mühür altyapısının tamamlanarak hizmete açıldığını belirterek, şöyle konuştu: “Elektronik mühür ile zamandan, kağıttan ve daha birçok masraftan tasarruf sağlayacak, güvenliği artıracak bir adım daha atmış olduk. resmi belgelerin yanı sıra kamu işlemlerinin dijitalleştirilmesi.” Elektronik İmza Kanunu hükümleri gereği Elektronik Mühür, resmi mühür de dahil olmak üzere her türlü fiziki mühürle aynı hukuki niteliğe sahip olacaktır.

Hurriyet.com.tr/Ekonomi Hizmeti

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, 6563 sayılı Elektronik İmza Kanunu'nda yer alan “elektronik mühür” düzenlemelerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Elektronik imzanın gerçek kişilere atandığını ve kişinin imzasına karşılık geldiğini kaydeden Bakan Uraloğlu, imza sahibinin kimliğinin doğrulanmasını ve imzalanan verilerin bütünlüğünü garanti altına aldığını belirtti. Bakan Uraloğlu, elektronik mühürün tüzel kişilere yani şirket, kurum ve kuruluşlara verildiğini, mühür sahibinin kimliğini doğrulamak amacıyla kullanılacağını söyledi. Uraloğlu, şöyle konuştu: “Elektronik belgenin tüzel kişi tarafından oluşturulup oluşturulmadığının ve kaynağının belirlenmesi, mühürlü verinin bütünlüğünün elektronik mühür ile güvence altına alınmasını sağlayacaktır. “Kamu işlemlerinin dijitalleşmesinin yanı sıra zamandan, kağıttan ve birçok masraftan tasarruf sağlayacak, resmi belgelerin güvenliğini artıracak bir adım daha atmış olduk” dedi.

“GEREKLİ HAZIRLIK ÇALIŞMALARI TAMAMLANDI”

Türkiye'de lisanslı ve 6666 sayılı Kanun kapsamında aktif olarak faaliyet gösteren 8 Elektronik Sertifikasyon Hizmet Sağlayıcısı (ESHS) bulunduğunu belirten Dr. 5070 sayılı Bakan Uraloğlu, “Yönetmelik kapsamındaki elektronik mühürler, Elektronik İmza Yönetmeliği kapsamında faaliyet gösteren ESHS'ler tarafından da verilebilir. Bu amaçla gerekli hazırlık çalışmalarını tamamladık” dedi. Ülkemizde mali mühür yerine elektronik mühürün kullanılabileceğine ilişkin düzenlemelerin yayınlanmasının ardından elektronik mühür kullanımına geçilecektir” dedi.

Elektronik imzanın “gerçek kişiler” tarafından kullanıldığını ve imzalayanın kimliğinin doğrulanmasını garanti altına aldığını hatırlatan Bakan Uraloğlu, şöyle konuştu: “Elektronik mühür, tüzel kişilere yani şirket, kurum ve kuruluşlara tahsis edilecek. Mühür, kimlik doğrulama amacıyla kullanılacak. Sahibinin “Elektronik belgenin tüzel kişi tarafından oluşturulması ve kaynağının belirlenmesi, elektronik mühürle mühürlenen verinin bütünlüğünü sağlayacaktır” dedi.

“TEKNOLOJİK GELİŞMELERE PARALEL OLARAK ELEKTRONİK İMZALI VERİYİ KİMİN İMZALADIĞI VE ELEKTRONİK İMZALI VERİYİ KİMİN İMZALADIĞI, YAZIYI HANGİ KURUM ADINA İMZALADIĞI ÖNEMLİ BİR GEREKLİLİK HALİNE GELMİŞTİR.”

Bakan Uraloğlu, teknolojik gelişmelere paralel olarak elektronik imzalı veriyi kimin imzaladığının ve belgeyi imzalayan kişinin hangi kurum adına imza attığını tespit etmenin önemli bir ihtiyaç haline geldiğini vurgulayarak, şöyle konuştu: “Mühür maliyesini başlattık. “Elektronik ortamda belge üreten kurum, kuruluş, şirket veya tüzel kişinin belirlenmesine yönelik proje”. 5070 ve ilgili düzenlemeler doğrultusunda elektronik mühürün hem mali mühür hem de kurumsal mühür yerine kullanılmasını sağlayacağız.” şeklinde açıklama yaptı.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir