ABD'li Senatör: İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları hukuken 'soykırım' olarak değerlendirilecek

Demokrat Massachusetts Senatörü Warren, önceki gün kendi seçim bölgesinde katıldığı bir toplantıda İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarının hukuki önemini değerlendirdi.

Amerikan Politico internet sitesinde yer alan haberlere göre Warren, UAD'de bekleyen “soykırım” davasıyla ilgili şunları söyledi: “Bunu hukuka uygularsanız sanırım bu durumu soykırım olarak tanımlayacaklar ve ellerinde bununla ilgili birçok materyal var. ” ” dedi.

Edinilen bilgiye göre Warren'ın Cuma günü Wayland Bölgesi'ndeki Boston İslam Merkezi'nde düzenlenen toplantıda yaptığı konuşma, pazartesi günü videosunun paylaşılmasıyla sosyal medyada ses getirdi.

Ancak Amerikalı senatörün basın ofisi, Warren'ın kişisel hukuki değerlendirmesini “İsrail'in soykırım yapıp yapmadığına” değil, Uluslararası Adalet Divanı'nda devam eden davaya ilişkin olarak ifade ettiğini duyurdu.

Sosyal medyada Warren'ın Gazze ile ilgili açıklamasına destek veren pek çok kullanıcı, “ABD'nin neden hala İsrail'e silah gönderdiğini” sorgulayan paylaşımlar yaparak, ABD Kongresi'nin bu konuda harekete geçmesi gerektiğini söyledi.

Güney Afrika Cumhuriyeti, 29 Aralık 2023'te Birleşmiş Milletler (BM) 1948 Soykırımının Önlenmesi ve Cezalandırılmasına İlişkin Sözleşme'nin ihlali gerekçesiyle İsrail aleyhine Uluslararası Adalet Divanı'nda dava açtı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir