2 torba Hakkari soğanını İran'a getirmek üzereyken yakalandı: 1 milyon 161 bin 423 TL ceza! – Türkiye'den son dakika haberleri

Hakkari İl Şube Müdürlüğü'ne bağlı Yüksekova DKMP Amirliği'nden 29 Mayıs 2024 tarihinde alınan ihbar üzerine, Esendere Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü personeli tarafından yapılan kontrollerde, Hakkari'de çok sayıda soğan (Allium rhetoreanum -Nab.) Fabrikayı yurt dışına götürmeye çalışırken bir İran vatandaşının yanında iki çantanın içinde bulundu.

Bitkilerin yumrulu veya yumrusuz olarak doğayı tahrip ederek hasat edildiği tespit edilirken, DKMP Yüksekova'daki merkez ofisi tarafından bitkilerin tamamına el konuldu.

Ele geçirilen bitkilerden çimlenebilenler Dr. Doçent tarafından belirlendi. Yüksekova Dağlıca bölgesinde uygun habitatlara üye Muzaffer Mükemre eşliğinde dikilirken, soğansız örnekler ise Bitkisel ve Hayvansal Üretim Dairesi Başkanlığı'nda görev yapan doktor tarafından toplandı. Hakkari Üniversitesi Yüksekova Meslek Yüksekokulu bilimsel çalışmalarda kullanılacak. Öğretmen Üyesi Muzaffer Mükemre'ye devredildi.

Biyoçeşitliliği yok etme suçundan 3 kişiye toplam 1 milyon 161 bin 423 TL idari yaptırım uygulandı. Kişi başına kesilecek cezanın miktarı ise 387 bin 141 TL olarak belirlendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir