14 yıl sonra serbest bırakılan Assange, özgür bir adam olarak ilk kez karısına sarıldı

ABD ile yapılan anlaşmanın ardından serbest bırakılan Wikileaks'in kurucusu Julian Assange, Avustralya'da bir kahraman olarak karşılandı ve özgür bir adam olarak ilk kez eşine sarıldı.

REKLAM

WikiLeaks'in kurucusu Julian Assange, 14 yıl süren hukuki mücadelenin ardından serbest bırakıldı.

Assange, bir anlaşma yapıp “Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Casusluk Yasası'nı ihlal etme” suçunu kabul ederek serbest bırakıldıktan sonra memleketi Avustralya'ya taşındı.

Çarşamba günü yerel saatle 19.30'dan kısa bir süre sonra başkentin Canberra Havalimanı'na özel jetle inen Assange, coşkulu bir kalabalık tarafından karşılandı.

Assange, kendisini bekleyen medyayı ve destekçilerini selamladıktan hemen sonra eşi Stella'ya sarıldı. Karısını tutkuyla öpüp havaya kaldıran Assange, onu ilk kez özgür bir adam olarak kucakladı.

Assange, eşinin yanı sıra kendisini heyecanla bekleyen babası John Shipton'a da sarıldı.

Daha sonra hukuk ekibiyle birlikte terminalden ayrıldı.

Yıllardır Assange'ın serbest bırakılması için baskı yapan Avustralya Başbakanı Anthony Albanese, gazeteciyle telefon görüşmesi yaptığını duyurdu.

Albanese düzenlediği basın toplantısında, “Bu akşam Assange ile çok sıcak bir sohbet gerçekleştirdim; kendisi Avustralya hükümetinin çabalarını cömertçe övdü.” dedi.

Cezaevinde evlendiler

Assange ve Stella Moris, 2022 yılında Assange'ın tutulduğu Belmarsh hapishanesinde özel izinle evlendi.

Çiftin, Assange'ın Londra'daki Ekvador büyükelçiliğine sığındığı sırada doğan iki çocuğu var.

İngiltere'nin maksimum güvenlikli Belmarsh hapishanesinde beş yıldan fazla kaldıktan sonra Salı günü serbest bırakılan Assange, ABD'nin Kuzey Mariana Adaları'nda yargılandı.

Duruşma, Assange'ın Amerika Birleşik Devletleri anakarasına seyahat etmeyi reddetmesi nedeniyle coğrafi olarak Avustralya'ya yakın olan Kuzey Mariana Adaları'nda gerçekleşti.

ABD ile varılan anlaşma kapsamında Assange, Amerikan devlet sırlarını ve ulusal güvenliğe ilişkin dosyaları elde edip dağıtmaktan suçunu kabul etti ve cezaevinde geçirdiği süre dikkate alınarak aldığı cezanın infaz edildiği kabul edildi. şimdiye kadar.

ABD ile varılan anlaşma, Assange'ın suçunu kabul etmesine olanak tanıyor ve aynı zamanda onu daha fazla hapis cezasından da kurtarıyor. Assange, İsveç'te tecavüz suçlamasıyla yargılanmaya başladıktan sonra İngiltere'den iade edilmesi ihtimaline karşı Ekvador'un Londra büyükelçiliğinde saklanarak yıllarını harcadı.

Assange, birçok kişi tarafından ABD ordusunun Irak ve Afganistan'daki suçlarını gün ışığına çıkaran bir kahraman olarak görülüyor.

Assange'ın itibarı tecavüz iddialarıyla zedelendi ancak kendisi suçlamayı reddetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir